Do Ústí se vypravili na šestnáctý ročník workcampu, který tu pořádá společnost Člověk v tísni ve spolupráci s organizací Inex SDA. Navíc přijela i pětice francouzských skautů.

Zkrášlí veřejná prostranství

Letos dorazili dobrovolníci ze Španělska, Ruska, Číny, Portugalska a Itálie. „Během čtrnácti prázdninových dní uspořádají několik volnočasových aktivit pro místní děti a ve spolupráci s mladými lidmi budou zajímavým a neotřelým způsobem zkrášlovat veřejná prostranství," uvedla vedoucí workcampu Jana Chroustovská.

Jedna z účastnic Zhen Tianyiová z Číny přiznala, že o České republice příliš nevěděla. „Je to velká šance. Doufám, že budu moci využít svých znalostí z elektroinženýrství, které studuji na univerzitě v Pekingu," uvedla.

Ruskou studentku jazyků Katerinu Olefirenkovou přilákala možnost seznámit se s češtinou, ale i památkami a přírodou. „Třeba tato stavba je pro mne úžasná," obdivovala kostel v sousedství předlického centra Člověk v tísni. Podobně ji prý uchvátila i cesta vlakem z Prahy, zvláště pak údolí Labe. Situaci v Předlicích prý zná z fotografií.

Scénka o xenofobii

Do známého prostředí naopak zamířili francouzští skauti, kteří tu již před dvěma lety působili. „Nechtěli jsme nikam daleko," tvrdí Tifanie Oangneuxová.

Během úterka natáčeli se štábem tvořeným předlickými chlapci scénku o xenofobii. „S dětmi a mladými z Předlic společně absolvují i několik výletů po okolí Ústí, na Blansko, vodopády, vyhlídky. V případě příznivého počasí vyzkoušíme koupání na Miladě," řekla Chroustovská.