Páteční muzejní noc je tentokrát věnovaná roku 1813. Vybízí k tomu letošní dvousté výročí bitvy u Chlumce a Přestanova, kde koaliční vojska Ruska, Pruska a Rakouska porazila Napoleonovu armádu, pokoušející se prorazit do Čech.

Koně k atrakcím patří, kromě projíždění v atriu mohou Ústečané nastoupit do historického kočáru a svézt se ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Tam vystoupit a užít si také Noc kostelů, s níž je muzejní noc spojená.

V muzeu samotném skupiny lidí prochází expozicemi, kde na ně už čekají muzejníci v historických kostýmech. „Jestlipak vidíš, co je tu napsáno," ujímá se Václav Houfek, ústecký historik, skupinky dětí. „Přečteš to?" ptá se školačky.

Ta kouká na bronzový zvon z 16. století, který původně visel na městské radnici a zahloubaně mhouří oči. Prstem přejíždí po švabachu a ne a ne ho „přelouskat." Nakonec to vzdá.
„To jsou divný písmenka, to se nedá přečíst," oznamuje zklamaně lidem okolo. Houfek se zasměje a pomáhá jí nápis přečíst. „Erb města Austí nad Labem, tak jsme se dřív jmenovali," přečte nápis.

Více se dočtete hned ráno v pondělním vydání Ústeckého deníku