Tento bod je asi v celém kraji nejostřeji sledovaný a rozděluje veřejnost na dva nesmiřitelné tábory.

Transparenty a pokřiky

Pohřběte limity, ne nás! Mládek, hrobař Mostecka. Vy své fleky máte, nám je berete! Chceme práci, ne dávky! Taková hesla ožila na transparentech horníků, kteří v pondělí  ráno demonstrovali před krajským úřadem. Sešly se jich zhruba čtyři stovky. Vládě chtějí dát při jejím výjezdním zasedání hlasitě najevo, že limity prolomit musí. A to i na lomu ČSA.

„Bez naší účasti se to nemůže obejít. Chceme vládě říct svůj názor v tom, že lom ČSA by měl jet, to uhlí bude zapotřebí. Hlavně zaměstnává tisíce lidí a vláda jiná pracovní místa nemá," zdůraznil Jaromír Franta místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu.

Ministr průmyslu Jan Mládek se po svém příjezdu nejprve pozdravil se starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem, který čekal na vládu se skupinou ekologických aktivistů a obyvatel Litvínovska pod schody k budově krajského úřadu. Poté Mládek promluvil ke skandujícím horníkům, kteří stáli před krajským úřadem.

„Vláda přijela do Ústeckého kraje, aby jednala o rozvoji tohoto kraje. Bude jednat také o limitech. Zvažovali jsme všechny varianty, dobrá zpráva je ta, že limity budou pravděpodobně posunuty na Bílině," řekl ministr Mládek, jehož slova mezi horníky okamžitě vyvolala vlnu nadšeného jásotu.

„V případě dolu ČSA to rozhodnutí zatím přijato nebude, ale neříkám, že to bude navždy. Vláda bude každý rok vyhodnocovat energetickou politiku, a pokud to uhlí bude chybět, tak se k dolu ČSA vrátíme," dodal Mládek. Na to horníci reagovali mohutným pískotem.

Bojují za Horní Jiřetín

Řada z nich si dnes vzala volno, aby mohla za limity a svou práci bojovat osobně.

Pokračování těžby na dole ČSA by znamenalo zbourání 170 domů v Horním Jiřetíně. Jiřetínské ve snaze neprolomit limity dnes podpořili ekologičtí aktivisté, členové Strany zelených i lékaři z regionu. Pod schody krajského úřadu se jich shromáždilo asi 150. Vládě chtěli předat výzvu lékařů Ústeckého kraje se 150 podpisy.

Prolomení limitů by podle lékařů znamenalo další poškozování zdraví obyvatel Ústeckého kraje. Severní Čechy jsou i přes zlepšení v 90. letech minulého století stále nejvíce znečištěným krajem v ČR, což se promítá i ve vyšším výskytu nádorových onemocnění a předčasných úmrtí.

„Znám všechna data úmrtnosti i ovzduší, konečně by se všechno už mohlo zlepšit, a to mluvím i za dalších 70 procent lidí, kteří už další bourání a těžbu nechtějí," řekla lékařka Kateřina Zemanová, která se shromáždění zúčastnila.

Petici za zachování limitů, kterou podepsalo 4 500 lidí, předala předsedkyně SZ Jana Drápalová ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi už včera.

„Už nevíme, jak to vládě lépe vysvětlit. Z průzkumů jednoznačně vyplývá, že 70 procent občanů je proti prolomení limitů, odborníci i mnohé studie hovoří pro jejich zachování. Proto předáváme vládě petici s dalšími tisícovkami hlasů, které požadují jejich zachování," uvedla Drápalová.

Hejtman podporuje těžbu

Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) je pro pokračování těžby uhlí. Vláda podle něj musí přijmout další opatření v závislosti na svém rozhodnutí. „Protože nejde jenom rozhodnout o tom těžit - netěžit, ale pokud řekne netěžit, tak musí říci, co bude s těmi lidmi dál, co bude s naším krajem a jak se bude situace řešit," řekl před jednáním vlády hejtman.

Budoucnost chce řešit také jiřetínský starosta. „Je skvělé, že v projednávaném návrhu vůbec není prolomení limitů na dole ČSA, ale na druhé straně ta možnost, že by se k tomu mohli vracet každý rok, je samozřejmě strašná," myslí si Vladimír Buřt. „Chceme požádat ministry, aby to rozhodnutí bylo trvalé, aby se k tomu vláda nevracela podle libovůle uhlobaronů nebo ministrů," dodal.

"U Bíliny chceme, aby ten limit byl minimálně 500 metrů od obcí, aby nedošlo ke zhoršení podmínek bydlení," řekl v pondělí ráno novinářům ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Ještě v noci prý dostával maily s různými stanovisky k prolomení limitů. Hnutí ANO se kloní k tomu, aby se limity prolomily na Bílině s tím, že uhlí bude využito v teplárnách.

Dva návrhy

Na jednání kabinetu jdou návrhy dva. Protože vládní koalice nemá na prolomení limitů jednotný názor, bude mít zřejmě každý ministr možnost hlasovat pro jeden z návrhů. Oba návrhy počítají s tím, že limity se na Bílině prolomí.

V postoji k dalšímu nakládání s dolem ČSA se ale usnesení liší. Jedno z nich počítá s návrhem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), aby se rozhodnutí o ČSA odsunulo do roku 2020. Druhé z usnesení se omezuje pouze na to, že ministr průmyslu má do konce roku 2020 v rámci vyhodnocení energetické koncepce předložit analýzu potřeb hnědého uhlí.

Proti prolomení limitů dlouhodobě protestují zejména ekologové, vědci i některá místní občanská sdružení. Úplné prolomení limitů naopak podporují odbory a horníci.

Ministři se k výjezdnímu zasedání na Hlavním nádraží v Praze scházeli od zhruba sedmé hodiny ranní. S výjimkou vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) nyní ve speciálně připojeném vagonu rokují všichni.