Bujarý večírek v chatě daleko od města je v plném proudu. Přítomní se baví, tančí a alkohol teče proudem. Ani těhotná Erika se popíjení nebrání. Leckterý štamgast by jí sotva stačil, žena v pokročilém stadiu těhotenství otevírá už třetí láhev vína. Náhle upadá na zem a přímo před zraky svých přátel začíná rodit.

O několik minut později na místo přijíždí posádka záchranné služby. „Dítě je porozené, řve, je při životě. Placenta leží venku. Budeme zaškrcovat pupečník,“ hlásí záchranář do vysílačky. Erika silně krvácí z rodidel. Nikdy nebyla u gynekologa. Její kamarádi si ze situace vrásky nedělají. „Eriko, nechceš napít? Hej a ty, dělej něco, dělej!“ křičí na záchranáře jedna z přítomných žen. Spontánní předčasný porod nakonec záchranáři zvládají a zachraňují jak matku, tak její dítě.

Takhle vypadala jedna z náročných situací mezinárodního soutěžního cvičení zdravotníků Rallye Ostrov 2019, které se od středy do pátku konalo v Ostrově na Ústecku. Při tomto úkolu se zaměřili na neevidovaný předčasný domácí porod a poporodní, život ohrožující krvácení.

Podle mluvčího krajských záchranářů Prokopa Voleníka vycházejí všechny situace na Rallye Ostrov z reálných výjezdů, se kterými se záchranáři přes rok setkávají. „Některé skupiny rodiček jsou opilé nebo pod vlivem drog. Právě omamné látky mohou vyvolat kontrakce a spustit předčasné porody,“ popisuje Voleník s tím, že záchranáři se v posledních letech stále častěji na komplikované porody a možnosti porodů doma zaměřují.

„Každá žena má právo si zvolit, kde chce rodit, každý porod ale také může mít nějakou komplikaci. Neustále proto trénujeme a máme na porody i vzdělávací kurzy,“ zmiňuje Voleník.

Komplikovaná pomoc v terénu

Podle něj nastávají problémy hlavně u nesledovaných a neevidovaných těhotenství. „Mezi komplikace patří například uškrcení pupečníkem nebo porod koncem pánevním, kdy místo hlavičky jdou napřed nožičky. Masivní krvácení pak může matku stát i život. Přestože jsme na podobné situace školeni a máme i špičkové vybavení v záchrankách, nemůžeme udělat všechno to, co má rodička k dispozici v nemocnici,“ doplňuje Voleník.

Celkem 21 týmů se na Rallye Ostrov muselo poprat s mnoha náročnými situacemi. Jedno ze stanovišť se nacházelo u zdejšího rybníka a odkazovalo rovněž na skutečnou událost z loňského ostrého výjezdu k jezeru Benedikt v Mostě. Tam záchranáři zasahovali u topícího se otce se synem.

Na dalších místech probíhala například simulace pokusu o oběšení nebo střet auta s prasetem. „Řidička má otřes mozku, je zmatená a vůbec už neví, že se událost stala a v autě má syna. U velkých dopravních nehod se kolikrát stává, že lidé vlivem stresu od nehody odcházejí pryč a kolabují o pár kilometrů dál. V posledních letech získáváme rovněž zkušenost, že se díváme nejen do prostoru auta, ale i do kufrů, občas se tam totiž lidé také vozí,“ popisuje nástrahy profesního života záchranáře Voleník.

Cvičení Rallye Ostrov se letos konalo pošesté. „Je to tradice, která Tisé dělá dobrou reklamu. Současně ale není jediná, cvičí u nás také Horská služba nebo chemici z vojenského pluku z Liberce,“ tvrdí starosta Tisé Tomáš Kratochvíl.

Jednotlivé posádky dostávají za své zásahy body. Vítězný tým zveřejní záchranka na svém webu. „Náročné situace patří k práci záchranářů. Pro mě to byla například nehoda dodávky, u které bylo několik zraněných. První minuty byly pro mě kdysi jako pro začátečníka nejhorší. V krvi vám koluje, že musíte hned zachránit všechny, což pro dvojčlennou posádku tak jednoduché není. Záchranář proto musí být fyzicky i psychicky odolný a hlavně týmový hráč. Žádný solitér,“ uzavírá Voleník.