Rádi ukazujeme na pořádek u sousedů, sami si před vlastním prahem uklidit neumíme, nebo prostě nechceme. Příkladem šla v sobotu Poradna pro integraci, která uspořádala třetí ročník jarního úklidu na zelených stráních. Tentokrát to byla Mariánská skála a Důlce. Kolem ředitele Jana Kubíčka postávala třicetičlenná skupina cizinců, většinou se jednalo o státní příslušníky Kazachstánu, kteří žijí v Ústí nad Labem. Ti samí lidé ochotně pomáhali při povodních.

Šel příkladem

Koordinátorem akce byl usměvavý Erik Zhylkyshiyev, který v dešti rozdělil nářadí i úkoly jednotlivcům a potom šel sám příkladem. Jeho žlutá vesta byla všude tam, kde zbyl po nepořádnících nějaký odpad.

Moc byste se divili, co všechno obsahovala ohromná halda po třech hodinách v Důlcích. Staré televize, několik pneumatik, koberce, použité nádobí, lahve všech barev a velikostí, WC, boty i spodní prádlo. Po chvilce došly modré plastové pytle. Nikdo z organizátorů nečekal nezvyklé pracovní nasazení brigádníků a tolik ostudy za bílou zdí.

„To je na náklaďák. Dalších deset pytlů je dole u silnice, podobná vizitka čeká na Mariánské skále. Panečku, to je krása," zazpívala zklamaně Danuška Pettrichová z poradny a přidala na hromadu zadní kryt z televize. Čtrnáctiletý kluk ve značkových teplácích postával u auta a kroutil hlavou. „Do Česka jsme přicestovali před deseti roky. Táta pracuje v Praze, já chodím do osmé třídy. Moc se nám tu líbí, ve škole jsem měl vyznamenání a jednou bych chtěl vystudovat inženýra elektrotechniky," prozradil na sebe Saife.

Odpadky ne

Po chvilce se rozmluvila i paní Bolormha, pochází z Mongolska a manžel je Bulhar. „České děti rády mlsají čokoládu, v Mongolsku děláme aaruul. Je to taková domácí sladkost z tvarohu, která se suší na jurtě. Je to moc zdravé," vysvětluje do kamery.

Úklidová četa svůj úkol splnila. Na letáčku na dveřích poradny bylo heslo Místo je tu pro všechny, jen pro odpadky ne. Tihle cizinci to věděli, snad i další občané našeho města umějí číst.