„Pokud byste snědli tuhle houbu, dostali byste rýmu," prohlásil Honzík. Tříletí šikulové si svého prvního draka složili jako stavebnici z připravených součástek a každý si ho odnesl domů. Jednotlivé díly byly sice stejné, ale finální výrobek byl originální. Z nabízených barev zvítězila oranžová a zelená. Žádný drak se nemračil.

V pondělí se Cukrárna U Jenčů na hodinku proměnila v ateliér. Osmnáct dětí se nejprve protáhlo u písničky Prší, prší, jen se leje, potom přišel taneček a odborný kvíz. Třídily se lesní plody podle barev, listí se snášelo do košíků.

Připravovala se celý víkend

Hlavní program provázela svérázná příprava, každý stavitel draka dostal zástěrku a svého dospěláckého poradce. Potom se barvilo, čistilo, sušilo, lepilo, navazovaly se mašle, upevňoval provázek. Některý drak měl dokonce i vlasy. Šikovná byla tříletá Kačenka, dokonce se zamyslela nad jménem svého vzduchoplavce, ale nic neprozradila.

Holčičky byly pečlivější, kluci se zaměřili na výraz a délku ocasu. První drak se povedl. Bude sice v pokojíku pouze jako dekorace, ale ten větší třeba ještě dostane šanci za týden.

„Připravovala jsem se celý víkend. Papírové stromy mají lepítka, kam se mohou přidat jablíčka, lístečky, nebo třeba ořechy. Pamatuji si, že dříve ve školách byly ruční práce, dílny, kde drak měl každý podzim své místo. Vlastní výrobek se cenil víc, než ten kupovaný. Dnes vyhrávají počítače, ale stále je dost rodičů, kteří to vidí stejně jako já. K životu se musí každý prokousat vlastním poznáním," říká Alena Hechterová.