Lano, přilba se štítem, rukavice, motorová pila a jde se na to. Další stříbrný smrk, na kterém mšice smrková sežehla jehličí, je připraven na pokácení.

Horolezec s pilou

„V našem obvodě mšice poškodila na 120 smrků, které bude potřeba pokácet," informovala Monika Králová, vedoucí oddělení čistoty a zeleně na obvodní radnici Město.

Dřevorubci z firmy P – EKO káceli v pátek stromy v uličce ve Skoroticích. „Je to tu natěsno, abychom něco nepoškodili, musíme kácet horolezeckým způsobem," vysvětloval majitel firmy Miroslav Habr.

Jeho kolega Miroslav Kudrna mezitím vylezl do rozsedliny asi deset metrů vysokého stromu a postupně odřezával vedlejší špičky a silné větve smrku. Z toho krátce na to zůstal jen na hrubo očištěný kmen. Chlapi ho uvázali na lano a Miroslav Kudrna ho podřízl.

Jak přiznal, ze stromu už jednou spadl. „Žiju," odpověděl s úsměvem na otázku, jak to dopadlo. „Ale dávám si pozor, pořád se jistím a snažím se neriskovat," potvrdil. Ve Skoroticích čekala dřevorubce asi desítka stromů v sousedství obytných domů.

„Lidi už na nás čekali a jsou rádi, že to pokácíme. Ukazují ještě jiné stromy, které by prý bylo také třeba porazit, ale to musí rozhodnout úřad," dodal Miroslav Habr.

Protesty nebyly

S tak přívětivým přijetím jako ve Skoroticích se dřevorubci nesetkávají často.

„Teď je to bez problémů, všichni vědí, co se stalo a že ty smrky musí dolů. Ale jindy, když jsme káceli listnaté stromy, tak někdo natloukl hřebíky do kmene, nebo na nás lidi dokonce zavolali policii. Před lety jsme měli pána přivázaného u stromu a nechtěl ho dát. Přitom je o všem úředně rozhodnuto, důvodem je většinou zdraví stromu, což pak potvrdí vyhnilá díra uvnitř kmene," vyprávěl Miroslav Kudrna.

Přemnožená mšice

Mšice smrková napadá smrky každý rok, letos se ale přemnožila a spolu s dalšími faktory, jako je například oslabení stromů chorobami, to pro řadu smrků znamenalo smrtelnou ránu. Postižené smrky lze kácet i mimo období vegetačního klidu.

Kácení je třeba ohlásit například na magistrátu patnáct dní předem. Více na www.usti-nad-labem.cz.