Jedním z těch, kdo o „smradu“ v Úžíně mluvil, je i Dana Laurichová. „Dojíždíme nakupovat do supermarketu ve Všebořicích z Krupky a mohu vám říct, že se to táhne až k Varvažovu. Je opravdu nepříjemný zápach, nějaký plyn, snad čpavek nebo něco takového. Nedokážu to určit. Zajímalo by mne, jestli to někdo řeší. Hygiena nebo inspekce životního prostředí, jestli to neškodí zdraví,“ obávala se.

Ilustrační foto
Historici se sejdou nad pivem. Zpívat bude Baumaxa, Falkenštejn slaví 10 let

Varvažov je součástí obce Telnice. Zdejší starosta Jan Doubrava ještě stížnosti od místních lidí neobdržel. Ale o zápachu táhnoucím se od tlakové plynárny už slyšel ledasco. „Pokud by to mělo pokračovat a zamořit široké okolí nepříjemným zapáchajícím oparem, tak by to bylo více než nemilé. V tom případě bychom zvážili právní kroky,“ poznamenal Doubrava.Kdo ovšem podněty obdržel, byly úřady. Na místo totiž dorazili hygienici a inspektoři z ústecké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP). „V současné době řeší případ magistrát města Ústí nad Labem, na místě jsme provedli kontrolu. Nyní tu vlastník provádí terénní úpravy staveniště v prostoru, kde dříve byla technologie tlakového zplyňování uhlí. Sloučeniny síry se uvolňují při narušení povrchu do ovzduší. Tento stav může trvat do ukončení stavební činnosti, více informací v současné době nemáme,“ vysvětlil mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka.

Matce hrozí 16 let vězení, k soudu nechodí. Ilustrační foto
Rodila do záchodu, dítě zemřelo. Matce hrozí 16 let vězení, k soudu nechodí

Jak upřesnila vedoucí ústeckého odboru životního prostředí Simona Karpíšková, ČIŽP sem poslal ústecký magistrát. „Nemáme žádné nové či odlišné poznatky. Společnost Tlaková plynárna Ústí nad Labem ve svém vyjádření k zápachu v areálu sdělila, že se jedná o odpadní síru, která není životu nebezpečná. V současné době zkouší úpravu odpadní síry stabilizací pomocí vhodného materiálu, zatím bez úspěchu. Pro pachové látky nejsou stanoveny žádné limity,“ upozornila Karpíšková.

Roste tu Podhorský park


Investorem stavebních prací je CPI Group. Chystá se zde vybudovat Podhorský park, což má být nový logistický a obchodní areál se skladovací kapacitou a možností lehké výstavby. Společnost Tlaková plynárna rozhodla o prodeji pozemků společnosti CPI loni v srpnu na valné hromadě. Informuje o tom na svých webových stránkách. „Společnost nemá prostředky na případné investice, ministerstvo financí na předmětných nemovitostech nedokončilo sanace, kde likvidace těchto ekologických škod se bude pohybovat v řádech desítek milionů korun. Pro společnost tyto nemovitosti představují pouze náklad v podobě daně z nemovitosti ve výši 350 tisíc ročně bez možnosti jakýchkoliv výnosů,“ uvedla Tlaková plynárna v informacích pro své akcionáře.

Vizualizace chystané dočasné lávky přes Labe.
Lávka u Mariánského mostu? Nejhorší možné řešení, říkají Ústečané

Mluvčí CPI Jakob Velen termíny dokončení stavby prozatím neupřesnil. Z jeho odpovědi ale vyplynulo, že zápach nakonec ustane. „V tuto chvíli probíhá sanace brownfieldu a celkové vyčištění areálu po bývalé tlakové plynárně pro budoucí výstavbu průmyslového parku. Spolu s tím byla zahájena výstavba okružní křižovatky,“ dodal.