Návštěvníci si mohli prohlédnout 230 druhů hub sesbíraných jak organizátory, tak zhruba dvacítkou dobrovolníků během dvou až tří dnů a během mykologické vycházky v okolí Tašova, která se pod odborným vedením konala den před samotnou akcí.

Ač spousta vystavených exemplářů vypadala opravdu zvláštně, tak byly všechny nalezeny v běžných lesích a na podobných místech jako známější hřiby nebo bedly a nemají tedy žádná speciální místa výskytu. 

„K vidění bylo asi více druhů hub než v minulých letech. Podařilo se nám například najít i relativně vzácnou psivku, ta ale bohužel nepřežila transport, tak ji tu nakonec nemáme. Co tu ale máme je takzvaná houba na houbě, častěji známá jednoduše jako plíseň. Ta je toxická a i proto se jí napadené houby již nemají jíst,“ upozornila Kateřina Nováková.

„Vystavujeme zde mnoho zajímavých hub, ovšem za zmínku jistě stojí rosolozub huspenitý, což je taková želatinová houbička, která se dá jist i za syrova a chutná jako ústřice. Nebo i sírovec sírožlutý, což je zase obrovská houba, která když se najde, tak nakrmí celou rodinu. Našli jsme též trsnatec lupenitý, který má dokonce léčivé účinky. Z hlediska růstu hub byl začátek sezony na jaře zoufalý, tady v Ústeckém kraji na ně bylo sucho. Léto na tom bylo podobně. Až teprve teď, na konci léta, či spíše začátku podzimu, je úroda mnohem významnější,“ dodal odborník Jiří Roth.