„Chtěl jsem vzít přítelkyni podél nábřeží na výlet k Mariánskému mostu, ale všude bylo plno pneumatik a jiného odpadu, tak jsem napsal na magistrát, kde mi s radostí vyšli vstříc a přistavili kontejner," popsal nápad Lukáš Kuběnka, na jehož podnět se dobrovolníci v neděli sešli.

Podprsenky i koberec

„Museli jsme vyrazit, když je málo vody, aby toho šlo co nejvíc vidět, z toho důvodu jsem volal i na Povodí Labe, aby nám ze zdymadel nepouštěli vodu. Proč tohle dělám? Netoužím po nějakých oceněních, chci vidět výsledky. Původně tu mělo být tak pět až šest lidí, ale díky propagaci, která se rozjela v podstatě sama, sem dorazila poměrně slušná skupina lidí," dodal Kuběnka.

Úklid začal v okolí železničního mostu a pokračoval směrem ke zdymadlům. Řeka vydala i takové kousky jako podprsenky či starý, stále stočený koberec.

Zhruba po hodině došly dobrovolníkům pytle, takže se narychlo musely sehnat další. „Naplnili jsme přes jeden a půl kontejneru. Zaskočil nás rozsah znečištění od železničního mostu proti proudu," uvedl spoluorganizátor akce Frank Janata.

Chystají pokračování

„Na Střekově bydlím už 55 let a divím se, že se řeka po těch několika povodních nikdy nevybagrovala. Máme pořád pod okny vodu. Ty nánosy špíny a kamení tu nikdy nebyly, chce to vzít pořádně, koryto je mělké jako talířek. Chceme to tu mít hezké, tak je potřeba pro to taky něco udělat, no ne?" ptala se Dáša S.

„Je to super nápad, sešla se tu skvělá parta. Nábřeží potřebuje trochu vylepšit. Jsme překvapené, kolik je tu nepořádku," shodly se Helena Bečková a Eva Dvořáková.

„Úsek od jihu po Mariánský most je hotový, za dva či tři týdny budeme pokračovat," slíbil Frank Janata.

Vilém Maruš