Takhle příchod Nového roku oslavila partička devíti otužilců z Trmic.

Společenská událost

„Silvestrovská dopolední teplota vzduchu měla jeden stupeň, voda pak 6,3 stupně. Vylezlo i sluníčko, takže zase taková zima nebyla," sdělil Darek Beneš, který spolu s kamarádem Františkem Milcem otužilecké koupání v Miladě vloni zavedl. Ke dvěma nadšencům se postupně přidávali i jejich partnerky a známí.

„Bereme to jako společenskou událost. na které se všichni sejdeme. Ze začátku šlo o to, že budeme plavat jen pár týdnů, František Milec měl nemocná záda a plavání mu mělo pomoci. Pak se z toho ale stalo pravidelné otužování a my čekali, do kdy to vydržíme. Dotáhli jsme to až k Novému roku a chceme pokračovat dál," usmívá se další otužilec Jiří Zimmert z Koštova, který byl prý kvůli plavání v ledovém jezeře nemocný jen jednou.

Paradoxem je, že většina z trmických otužilců se v Miladě v létě ani koupat nebyla.

„Chodíme sem až od září 2015, každou středu a neděli, a ze začátku to bylo spíše z hecu, vůbec jsme nevěděli, co nás čeká. Pak jsme zjistili, že když člověk do vody už vleze, je to trochu sebezapření, ale jde o nádherný pocit. Rozlije se ve vás teplo a vy cítíte, že jste něco překonali," popisuje Beneš s tím, že silvestrovské koupání bylo v pořadí už šestadvacáté.

To sedmadvacáté se uskutečnilo v neděli 3. ledna, kdy teplota vzduchu byla pod nulou a teploměr ve vodě ukazoval 7 stupňů Celsia.

Omlazovací proces

Více než polovičku z celkového počtu otužileckých radovánek absolvoval i nejstarší účastník, 72letý Jaroslav Puchta. „Cítím se vždy velmi dobře, jde o omlazovací proces," komentoval otužilecký veterán, podle kterého prý žádná zdravotní rizika nehrozí.

„Člověk se prostě cítí dobře. Jsem taková očištěná a nadlehčená," dodala účastnice Šárka Zimmertová.

A jak hodnotí trmičtí otužilci zázemí u Milady? „Z pozice místního mi nic nechybí. Sednu na kolo, mám to dva kilometry, vykoupu se a jedu zpátky. Naopak se děsím toho, až tu zázemí bude, že se z Milady stane komerční místo ve stylu Mácháče. Ale zase chápu, že lidé, kteří sem v létě jedou z okolí, zázemí potřebují," uvedl Beneš.