Po příjezdu na ni v expozici čekal samec Eugenio, který je v ústecké zoo od roku 2010. „Během spojování byl překvapivě zdrženlivý samec a před novou samicí spíše utíkal. Po pár dnech se však osmělil a nyní již oba jedinci po většinu dne společně odpočívají v koruně velkého akátu,“ dodává chovatelka Jana Klementová.

Kapela Mandrage.
TIP NA VÍKEND: Mandrage roztančí ústecký klub Doma

Panda červená se ve volné přírodě vyskytuje v bambusových lesích v Nepálu, Indii a jižní Číně a živí se bambusovými listy, vejci i drobnými živočichy. Tento druh chová ústecká zoo od roku 1996, kdy do ní koordinátor Evropských chovných programů přidělil dvě mladé samičky. V roce 2000 byl dovezen samec Sole a o rok později se narodilo historicky první mládě. Úspěšný odchov si Sole zopakoval ještě v roce 2007 se samicí Geenou, kdy se narodila dvě mláďata. Posledním potomkem Geeny byl v roce 2015 sameček Sikkim, jehož otcem byl Eugenio.

„Další novou obyvatelkou ústecké zoo se stala v pondělí 18. března necelé dva roky stará samice velemyši obláčkové jménem Pandora, která dorazila z německé Zoo Neunkircher,“ sděluje Nikola Roštejnská. Tvořit pár bude se samcem Wiliamem, který přišel v roce 2015 ze Zoo Vídeň. „Seznamování s novým prostředím probíhá pomaleji. Pandora si našla své místo v dutině kmenu a prozkoumávat expozici chodí prozatím zřídka. Společnost ji vyjma samce dělá pár tan severních, které ve volné přírodě také obývají Jihovýchodní Asii,“ přibližuje chovatelka Jana Klementová.

Pohled na ulici Na Nivách se zdevastovanými domy, které hrozí zřícením.
Demolice zničených domů Na Nivách v Ústí skončí o šest měsíců dřív

Velemyš obláčková je stromový druh hlodavce a endemitem ostrova Luzon na Filipínách. Patří mezi býložravce, její potravu tvoří části rostlin, listy a plody. Mezinárodní seznam ohrožených druhů (Red List IUCN) je řadí do kategorie „málo dotčený“, populace je stabilní, i když je ohrožuje lov pro maso a ztráta životního prostředí.

Zoo Ústí nad Labem