Školáci tak například měli možnost prohlédnout si policejní vozidla nebo vidět zásah policejního psa.

„Policie používá zejména plemena německého a belgického ovčáka. Převládá belgický, protože německý je přešlechtěný a kolem osmého roku života už nezvládá fyzickou ani psychickou zátěž a musí se nechat utratit," sdělil žákům policejní psovod Miloš Plechatý a představil psího nováčka.

„Fenka Brita je u policie teprve půl roku a když k nám přišla, nic neuměla," popsal Plechatý s tím, že Česká republika patří mezi jedny z nejlepších kynologů na světě.

VÝCVIK PSA VYJDE AŽ NA STO TISÍC KORUN

„Výcvik psa trvá zhruba tři roky a vyjde na 60 až 100 tisíc korun. Vedle naprosté poslušnosti musí pes také zvládat překážky, prolézat tunely anebo třeba zajišťovat pachové stopy v terénu. Musí umět zkrátka všechno," poznamenal Plechatý.

Ukázku přímého zákroku proti pachateli pak předvedl další z přivezených psů. „Na toho si dávejte všichni pozor, je velmi agresivní, nedělejte prudké pohyby a nemluvte," upozornil psovod přítomné. Když si jeho kolega následně oblékl speciální chrániče, čtyřnohý zvířecí policista se do nich na povel v mžiku zakousl.

„Snažíme se naplňovat primární prevenci a seznamovat děti s integrovaným záchranným systémem. Nejvíce upřednostňujeme právě tyto interaktivní aktivity, nikoli frontální přednášky. Děti si alespoň všechno zažijí přímo a odnášejí si neopakovatelný zážitek," řekla učitelka a metodik prevence ZŠ Chabařovice Sylva Přikrylová.

UKÁZKA PRÁCE S OTISKY PRSTŮ ŽÁKY ZAUJALA

Další část dopoledne patřila „neživým" strojům. Děti zaujal policejní technik, který jim předvedl, jak se berou otisky prstů, dopravní policisté zase představili motocykl a terénní automobil. Přijela také policejní čtyřkolka.

„Stejně jako terénní vůz, tak i čtyřkolku nám zapůjčilo obvodní oddělení z Chlumce. Používá se do nepřístupného terénu, zejména do skal v Tisé či chatových oblastí," uvedla preventistka kriminality Daniela Vrůblová s tím, že policie i do budoucna plánuje další podobné preventivní akce.