Kdo chtěl ve středu dopoledne projet ústeckou křižovatkou u Agipu, setkal se s nezvyklým úkazem. Dopravu na rušné ústecké křižovatce neřídily semafory. Místo toho se zde střídali policisté. Před odbornou porotou ukazovali, co umí.

„Soutěže se účastní osmnáct policistů z celého kraje. Hodnotí je komise důstojníků," vysvětlil krajský šéf dopravní policie Jiří Ušák. Dva nejúspěšnější postupují do celostátního kola.

Časté zmatky

Podle něho muži v uniformách při řízení zásadní chyby nedělají. Horší je to s řidiči. „Policista ukáže správný pokyn, ale jeho výkon naruší řidiči, kteří nevědí jak reagovat," vysvětlil.

Jeho slova byla na první pohled znát. Základní pokyny, kdy policista pustil dopravu rovně, většina z nich pochopila. Ale že mohou i odbočit, věděl jen málokdo.

Policistům pak nezbylo nic jiného, než pokyny doplnit dalšími gesty. „Jeď, jeď," jednoznačně ukazovalo jejich mávání rukou.

Kreace policistů zaujaly i kolemjdoucí, kteří je často pozorovali. „Přiznám se, že bych dlouho tápal. Jak reagovat jsem v některých případech asi zapomněl," komentoval vše Jindřich Sadílek.

Zapomněli látku z autoškoly

Podle Jana Pechouta z ústeckého BESIPu je největší problém v tom, že se řidiči s policisty k křižovatkách běžně nesetkávají. „Pokyny se před lety naučili do testů v autoškole a od té doby je zapomněli," vysvětlil.

S nelibostí nesl, když v křižovatce chybovali i profesionální řidiči třeba za volanty nákladních aut. „Zajímalo by mne, jak kvalitní bývá jejich pravidelné proškolování," krčil zklamaně rameny.

Podle Jiřího Ušáka policisté na křižovatkách v Ústí stávají hlavně při povodních. Nasazení bývají třeba i v době výstav v Litoměřicích.