O přestávce zaplnili chodby a vzrušeně diskutovali. Přijímací zkoušky ale zájemce o studium na Střední průmyslové škole Resslova v Ústí nad Labem nijak nepřekvapily.

Bylo to v pohodě

„Čekal jsem to horší… Pohoda… Já nestíhal… Měl sis měřit čas, já skoro pořád koukal na hodinky… Zasekl jsem se na vzorcích…" podobné hlášky se o přestávce mezi zkouškou z matematiky a českého jazyka ozývaly z hloučků budoucích studentů.

Skupinka mladíků ze Základní školy Kamenická v Děčíně vypadala spokojeně. „Stihl jsem všechno, času bylo dost, vycházely tak dvě minuty na příklad," vyprávěl Jakub.

Jak dodal, že v jejich škole je na přijímačky připravovali. „Učitel v rámci hodiny vytáhl příklady, které by na přijímačkách mohly být. Docela se trefil, pomohlo to," ocenil Jakub. Všichni se pro ústeckou průmyslovku rozhodli proto, že v Děčíně podobná škola není.

„Ze třídy jdou skoro všichni na střední školy a nejenom do Děčína nebo do Ústí, ale zkoušejí taky Prahu nebo Poděbrady," dodal Michal. „Já chci dělat elektromechanizaci a takový obor je nejblíž v Ústí, dojíždění mi vadit nebude," je přesvědčen Jakub.

Výsledky za týden

Výsledky by měly být známy brzo, již příští týden. „Po zkouškách vyplněné testy naskenujeme a pošleme do Cermatu. Slibují, že výsledky dodají do 20. dubna. Takže my je budeme moci na webu a na vývěsce ve škole zveřejnit 22. dubna, a žáci tak rychle zjistí, zda zkoušky udělali a jestli jsou přijati," vysvětlil ředitel školy Jaroslav Mareš.

„Všechno samozřejmě v anonymní podobě, výsledky se nedají nijak ovlivnit. Pokud se žák a jeho rodiče pro naši školu rozhodnou, musí nám do deseti dní doručit zápisový lístek. Je to důležité proto, abychom věděli, kolik žáků skutečně nastoupí," uvedl ředitel Mareš.

Jednotné přijímací zkoušky probíhaly letos v pilotním projektu a školy se do nich hlásily dobrovolně. V Ústí se do nich zapojilo sedm středních škol zřizovaných Ústeckým krajem a jedna škola soukromá.

V celém kraji skládali zkoušky v 55 školách.