Jako každoročně se při těchto kontrolách objevili na tržnici policisté, celníci, hasiči a pracovníci ČOI. Kontrolní skupiny prošly v úterý dopoledne celým Ústím nad Labem, nejen tržnicí v Petrovicích u hranic se Saskem.

Mění se zákon

„Celorepublikově akce probíhají až do 31. prosince. Také policisté na severu Čech budou každodenně na různých místech kontrolovat prodej a manipulaci s pyrotechnikou, nejen u nás v Ústí nad Labem," uvedl šéf ústeckých uniformovaných policistů Vladimír Danyluk.

„Mění se zákon o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi, ale do konce roku platí také původní označení na pyrotechnice se symbolem lvíčka," je slyšet od vedle stojícího policisty, který po telefonu řeší dotazy svých kolegů.

Základní zásady

Jako každým rokem, i letos varují policisté před nezodpovědnou manipulací s pyrotechnikou. Aby se předešlo zraněním či zbytečným škodám na majetku, radí dodržovat několik zásad: Pro nákup zábavní pyrotechniky raději zvolte specializovanou prodejnu, zkontrolujte datum spotřeby, a zda je návod uveden v českém jazyku. Zkontrolujte, zda je výrobek v neporušeném obalu.

„Spolupráce policie s městskou policii je důležitá, a zvláště v těchto dnech, při kontrolách prodeje pyrotechniky, ale i těch, kteří pyrotechniku budou mít u sebe. Ne každá pyrotechnika je dostupná dětem.

Pořádek v okresu zajišťuje policie ve spolupráci se strážníky městské či obecní policie. Jsme v kontaktu se starosty obcí v okrese, takže víme, co se bude kde dít při oslavách 31. prosince," dodává Danyluk.

Komu lze pyrotechniku prodatProdej zábavní pyrotechniky je rozdělen nově do osmi kategorií:
F1 pro osoby starší 15 let
F2 pro osoby starší 18 let
F3 pro osoby starší 21 let
F4 prodej je možný osobám s odbornou způsobilostí
T1 divadelní pyrotechnika pro osoby starší 18 let
T2 divadelní pyrotechnika pro osoby s odbornou způsobilostí
P1 ostatní pyrotechnika pro osoby od 18 let
P2 pro osoby s odbornou způsobilostí