Hosty vítaly u vchodu zkušené hostesky v krojích nabízející chléb a sůl, mladá dokumentaristka fotila šťastné obličeje, nejstarší účastnicí akce byla Alenka Blechová (83), až z Rychnova nad Kněžnou přijel Petr Zeithammer s manželkou. K tanci a poslechu hrála skupina Windiband, pohybový talent předvedl na parketu i starosta Chabařovic Josef Kusebauch. 

Na stole ležela útlá brožura nazvaná Dějiny Roudníků, kterou zpracoval bývalý kronikář obce Stanislav Růžička v roce 1996. Přes třicet let žil v této obci a pro budoucí pokolení vyhledával fakta, která by neměla být zapomenuta. První zmínka o obci pochází z roku 1361. V roce 1930 zde žilo 960 obyvatel, v roce 2011 statistika uvádí pouze 275 osob a 89 domů. Někdo přijel zavzpomínat na kamarády, někdo přidal i pár fotek.

"Já jsem se narodil v domě, kterému se říkalo Mexiko. Byla to taková zvláštní kamenná stavba," tvrdil pan Zeithammer a ukazuje zahnědlou fotku.

Sklapfest 2019 v Chabařovicích.
FOTO: Koupaliště v Chabařovicích rozduněl SklapFest v čele s Motorbandem

Celou obálku starých fotografií donesl Josef Cibulka. Narodil se před třiasedmdesáti roky v domě čp. 63. V mládí byl velký sportovec, hrával fotbal, trénoval malé hokejisty. "Bude to asi znít jako vytahování, ale chvilku jsem se podílel na přípravě Milana Hejduka (reprezentant, bývalý hráč NHL). Tenkrát mu bylo tak osm-devět let, když jsem ho testoval. Tady mám jeho výsledky," ochotně vysvětluje sloupce čísel na několika papírech.

Eva Nováková krátce zavzpomínala a dobu, kdy obce Vyklice, Otovice, Lochočice a Tuchomyšl musely ustoupit těžbě uhlí, tenkrát padl i dům rodičů a museli se stěhovat. Pan Tomáš se rozpovídal o činnosti tanečních skupin Roudničky a Roudníci. Společné vystoupení se do poslední chvíle tajilo. Choreografii připravila slečna Eliška a smích byl slyšet až na fotbalové hřiště.

V sále bylo kolem šesté odpoledne cca 120 usměvavých tváří, zábava však pokračovala do pozdních večerních hodin. Přicházeli další a další obyvatelé obce, která se opravdu umí bavit. Rodáci z Roudníků našli svůj stín v parném létě. Příště jich bude ještě víc. 

Galerie z otevíracího dne v Tamdafoods ve Všebořicích - foto
FOTO: Všebořické obchodní centrum přivítalo první zákazníky