Dříve jezdila z Brné do Libochovan. Už je to pár let, co seniorka Miloslava Pluhařová na kole seděla naposledy. Teď ale na cyklostezku může znova. Ne jako aktivní cyklistka, ale jako pasažérka nové elektrické tříkolky - cyklorikši. Město Ústí nad Labem ji umístilo ke zkušebnímu provozu do Domova pro seniory ve Velkém Březně.

„Je to pěkné. Jsem ráda, že se projedu a můžu si prohlédnout okolí. Je to šikovná věc,“ popsala Pluhařová. Rikšu si chválí i další senioři, kteří v zařízení bydlí. Řada z nich je z Děčína a dalších měst, takže Velké Březno a jeho okolí neznají. Tohle je pro ně příležitost, jak si jej konečně prohlédnout.

Zájem o vozítko potvrzuje sociální pracovnice z Domova pro seniory Petra Vaněčková. „Kvůli zdravotnímu stavu se nemohou svést všichni. Minimálně deset našich seniorů ji ale využívá. Vyjížďky trvají přibližně půl hodiny,“ informovala.

Ilustrační foto
Velká voda míří do Varšavy, Polsko hlásí 10 mrtvých

Cyklorikša ale nemusí být určená jen obyvatelům domova. „Ozval se mi už i pán, který chtěl svést svého dědečka. Nakonec z toho sešlo, kdyby si to ale rozmyslel nebo se nám ozval někdo další, nebyl by problém to zařídit,“ doplnila Vaněčková.

Koncept cyklorikši není nový, v zahraničí je známý jako Cycling without age. „U nás se této cykloterapii říká právo na vítr ve vlasech. Kromě samotné jízdy je důležitý i sociální aspekt, kdy je dobrovolník pro seniora zároveň společnost a mohou si popovídat,“ vysvětlila Eva Poslová z odboru strategického rozvoje města Ústí nad Labem.

Dobrovolníkům pomáhá motor

Dobrovolníci, kteří seniory vozí, jsou speciálně proškolení. Se šlapáním jim pomáhá elektromotor, který si dle potřeby mohou nastavit na osm různých výkonů. Obvykle do domova docházejí dvakrát týdně. „V současnou chvíli máme dobrovolníků asi sedm. Sehnat zájemce problém nebyl, pak se to ale trochu protřídilo i kvůli zraněním,“ sdělila Jiřina Gasserová z dobrovolnického centra.

Jízdy jsou zdarma. Jak probíhají? „Většinou během jedné návštěvy svezu dva až tři seniory. Obvykle s nimi jedu do Malého Března a zpátky. Lidé se za námi občas otočí a prohodí 'to je super nápad' nebo 'vy se máte, že se vezete.' Vždy mě těší vidět, jak senioři procitnou a rozpovídají se,“ popsala jízdu jedna z dobrovolnic Šárka Benešová.

Ilustrační snímek. Sekání trávy.
Ústí začalo sekat trávu šetrněji. Delší stébla brání vysychání půdy a ochlazují

Ústí nad Labem se rozhodlo cyklorikšu pořídit na podzim minulého roku v rámci aktivit projektu Zdravé město. Společně s Kadaní a Otrokovicemi se tak stalo první v Česku, kde se tato cykloterapie objevila. „Nyní se zájem rozrůstá, kontaktovali nás lidé například z České Lípy nebo z Roudnice nad Labem,“ přiblížila Poslová.

Minimálně pro tuhle sezonu zůstane cyklorikša ve Velkém Březně. Město by ji ale rádo nabízelo i dál. „Uvidíme, kde o to bude zájem a zda se najde domov pro seniory se vhodným umístěním. Vše ukáže teprve čas, zatím jsme stále v pilotním provozu,“ uzavřela Poslová.