„V šestnáctém ročníku sbírky přispívali Ústečané na speciální pomůcky pro nevidomé, které mluví či mají hmatový display. A také na psí vodící pomocníky, osobní asistenty dětem i seniorům. Sbírka podpořila rozvoj talentu a tvořivých schopností nevidomých,“ prozradil letáček, který rozdávaly v ulicích šestnáctiletých studentek Nikola Lokvencová a Karolína Řeháková ze „Šmejkalky“.

„Studujeme sociální obor, abychom jednou mohly pomáhat seniorům a nemocným, kteří to potřebují. A proto také dnes pomáháme Světlušce, kolemjdoucí jsou spíš vstřícní a ochotní. Po třech hodinách v ulicích, u Kauflandu a teď tady na Lidickém náměstí, už nám zbývá jen poslední náramek pro dárce,“ shodly se dívky.

Ivana Kubíčková z Klíše neváhala a sáhla do peněženky pro papírové bankovky. „Když potkám zajímavou sbírku, a je to dojemné jako například Tříkrálová sbírka s dětmi nebo nevidomí od Světlušky, neváhám. Ráda potkávám malé děti, tu Tříkrálovou doslova vyhledávám, a dětem přispívám,“ prozradila dáma z Klíše.

Podobně ochotná byla i paní Kristýna z Bíliny – Sídliště Za Chlumem.. „Přispívám na kočičky i na pejsky, náramků, tykadel a dalších dárků už mám doma tuny,“ smála se návštěvnice krajského města.

Populární ústecký klavírista Luděk Havel rád přispívá populárním sbírkám, vedle Světlušky třeba také Parapleti Zdeňka Svěráka. "A znám i pár nevidomých muzikantů, kterým by Světluška mohla pomoci. Sám už jsem odehrál spoustu beneficí, pro charitu jsou důležité,“ doplnil klavírista.

Čtyřdenní ústecká sbírka Světlušky jde do finále už v pátek 14. září. Loni Nadační fond Českého rozhlasu Světluška ze své sbírky rozdělil nevidomým 19 milionů korun.