Stará budova pamatuje ještě Baťu, ale hýčkat své hosty umí. Skvělá kuchyně, televize do postele, internet na chodbě, bazén s vyhřívanou vodou, masáže, dva společenské večery s hudbou, ranní cvičení, bowling. Delegátka Dana Navrátilová představila program na celý týden a každý den se vyjíždělo po stopách dávné historie. Hned první den Tábor, husitská stopa vedla na vyhlídku, za Žižkou na náměstí. Potom se jelo na poutní místo Klokoty. Následoval zámek Jemniště, Třeboň, Schwarzenberská hrobka, Lipno nad Vltavou, Svatá hora. Někdo přidal ještě Kozí hrádek a Benešovu vilu. Na poslední chvíli byl program rozšířen o Čapí hnízdo. Jednu skupinu vedla Eva Tomsová z Trmic, zbytek Věra Franková z Ústí.  

Historii Tábora každý zná, staré město uličkami připomíná Prahu. Vyhlídka představila vodní nádrž Jordán, která byla založena v roce 1492. Maximální hloubka 12,5 m, plocha 51 ha. Představen byl Jan Žižka, některé historické budovy, po chvilce byla pozornost zaměřena na Muzeum marcipánu a čokolády. Vstupné nebylo zrovna laciné, ale tolik sladkých hrdinů na jednom místě jinde neuvidíte.

Čokoládová socha Jaromíra Jágra byla vysoká 185 cm, vážila 80 kg a tři cukráři ji vyráběli 129 hodin. Z marcipánu byly zhotoveny korunovační klenoty, čokoládový vlak zabral celou místnost.

Barokní zámek Jemniště přivítal hosty upravenou zahradou, stylovou kavárnou a prodejnou originálních loveckých kostýmů. Současným majitelem objektu je Jiří Sternberg, který obývá se svou rodinou levé křídlo. Zajímavý byl nejen interiér zámku, ale i bílý páv v zahradě, který na přání dokumentaristů pózoval několik dlouhých minut.

Schwarzenberská hrobka zaujala svou mohutností i obsahem, zámek v Třeboni byl plný květin. Stezka v korunách stromů na Lipně je dlouhá 675 m, vysoká 40 m a opravdu budí respekt. Plavba výletní lodí vyvolávala vzpomínky na mládí, kapitán vypadal jako filmová hvězda. Svatá hora byla plná krásných nástěnných maleb, škoda jen, že se tam nesmělo fotit.

Krápníková kaple byla jedinečná, stejně tak varhanní koncert v bazilice. Čapí hnízdo bylo plné deště, prohlídka proto byla kratší, než obvykle. Především pro děti to je učiněný ráj. Všude byl pořádek, domácí štrúdl chutnal všem. Procházkovým tempem lze za hodinu dojít od hotelu Mas lesem ke Kozímu hrádku, kde v roce 1413 žil a kázal M. J. Hus, do Benešovy vily se dostali pouze jedinci, prohlídka se musela předem objednat.

Všichni byli spokojeni, někteří dokonce bodovali ve hře zvané Bingo. K tanci hrála kapela Klávesy band, bowling prověřil kyčelní klouby, švédské stoly lákaly vůní i specialitami mistra kuchaře. Hotel byl plný seveřanů a všichni chválili Tábor a okolí.

Miroslav Vlach.