Originální výrobek má trochu jinou hodnotu, ten se neprodává, ten se dává srdcem. O Vánocích je ta pravá chvíle si to vyzkoušet.

„Už několik let pořádáme akci pro šikovné ruce. Na začátku je vždy jednoduchý slaměný korpus, fantazie a trpělivost žen. Muže jsem tu ještě neviděla. Stoly jsou plné zelených větví, šišek, sušeného ovoce, koření a dekorativních doplňků. V miskách jsou kovové spony, jehlice, barevné stuhy. Lepící plastové pistole jsou připraveny k zásahu. Někdo tu je poprvé, pár stálic jsem tu také viděla. Já vysvětlím technologii, doporučím barvy a potom už je to pouze na šikovnosti jednotlivců," říká organizátorka akce Jana Stoicová.

OKATÉ SLEČNY SE NESTYDĚLY

Určená místnost v Domě dětí a mládeže byla v sobotu plná amatérských umělců, mladé okaté slečny se za své výtvory nestyděly, klidně zapózovaly před kamerou, zkušené maminky nabízely k dokumentaci pouze své dílo, nebyly prý u kadeřníka.

Nejmladší byla desetiletá Nela, hned dvě Julinky se sešly u jednoho stolu, dvanáctiletá Terezka zacházela s plastovou pistolí, jako kdyby ji už někdy používala. „Vždy mi dělá problém finále. Bavím se s dcerou a potom nevím, kterou věc jsem přilepila a kterou ne. Nakonec musím věnec otočit, abych měla klid," vysvětluje s úsměvem paní Jitka.

„V loňském roce jsem si odnesla domů krásný věnec, skutečně se mi povedl. Nejvíce se líbil naší kočce, druhý den si v něm přímo na stole udělala pelíšek," prozrazuje Bára.

Bylo to příjemné dopoledne. Po dvou hodinách nastal klid. „Žádné vyhodnocení jsem neprováděla, nebyla to soutěž, ale ukázka možností před svátky. Všem bych dala jedničku. Další akce se připravují. Mikulášská v DDM (5.12.), Vánoční rolnička a Vánoční štrúdl (10.12.). Udělejte si čas, bude to fajn," tvrdí Jana Stoicová.