Při vstupu do naleštěné budovy ZŠ Anežky České v Krásném Březně si každý všimne barevných masek, obrazů a symbolů malého státu daleko v Asii.

Dva měsíce příprav

Putování za legendami a faunou Vietnamu, tak se jmenoval současný projekt, který představila školákům a hostům nadšená ředitelka Radka Janíková. Příprava trvala dva měsíce.

Nebyly to pouze obrazy, fotky, mapy, ale i soutěže, tanečky, gastronomické speciality, mladé modelky a písničky. Mezi hosty nechyběli zástupci města, čestné místo v zaplněné aule čekalo na předsedu Vietnamské komunity pro Ústecký region p. DO THANH SONA.

„Ač se to zdá neuvěřitelné, je to v pořadí již sedmý ročník poznávací akce. Po tématech Maroko, Barma, Borneo, Nigérie, Keňa, indiáni severní Ameriky, přichází Vietnam. Země, odkud pocházejí někteří naši žáci. Součástí projektu byla výtvarná soutěž a dvě vědomostní soutěže. Celkem 65 žáků prvního stupně zpracovalo bezchybně náročný test, některé obrazy snesou profesionální měřítka," vysvětluje pozorným divákům ředitelka.

Kloboukový tanec

Po předání věcných cen vítězům jednotlivých kategorií přichází na řadu Kloboukový tanec v podání členek Vietnamského souboru. Jen utichne potlesk už tu jsou školačky z tanečního kroužku učitelky Zuzany Rusínové, aby předvedly svůj talent.

Módní přehlídka se líbila všem, dokumentaristé hledali nejlepší světlo pro originální záběr a už tu byli další umělci. Vietnamský folklor vystřídala zvířecí pohádka s krásnými maskami, následoval sborový zpěv.

Na závěr mohli účastníci ochutnat tradiční vietnamská jídla, nebo si koupit něco na památku a podpořit tak symbolickou částkou chov gibona v ZOO. „Každý ručně dělaný vějíř má jinou barvu a jiné heslo. Jsou to skutečně originály. Poslouchej své srdce, to je napsané na tom oranžovém," vysvětluje T. Hang Ngiujenová.

Někteří kluci se opakovaně vrací pro rýžový závitek, je prý moc dobrý.