Jak dodal, škola spolupracuje se stovkou firem, které mají zájem o dobře připravené řemeslníky a různě je podporují.
„Například Metrostav nabízí stipendium, platí jízdenku na MHD, věnuje žákům nářadí a další vybavení a po skončení školy jim zaručuje nejméně dvouletý pracovní poměr. Další podporu nabízí v motivačním programu i Ústecký kraj," přiblížil podmínky studia ředitel.
Zájem kolísá
Na zahájení dne otevřených dveří čekaly zhruba tři desítky mladých chlapců a jejich rodičů. Další zájemci postupně přicházeli. Škola přitom již minulý týden otevřela dveře ve svém středisku U Panského dvora, další zájemci přišli již na podzim loňského roku.
„Zájem kolísá, ale nejvíce přihlášek je na tesaře a dřevo obory obecně, instalatéry, automechaniky, zámečníky či zedníky. A nabízíme i maturitní obory, jejichž absolventi mají také široké uplatnění," uvedl zástupce ředitele Patrick Gurský.
Někteří zájemci se přišli jen podívat, jiní se již zajímali o kontakty a možnosti podání přihlášky.
„Domlouváme se s naším klukem, že půjde na tesaře. Byli jsme v České Lípě, v Liberci, ale tady se mi to líbí nejvíce. Ale záleží na něm, jak se rozhodne, zdá se, že svou roli bude hrát i internát. Moc se mu tam nechce," svěřila se Kateřina Frommelová, která se synem přijela až z Horního Prysku na Českolipsku.
Otázky měli hlavně rodiče
„Ubytování na internátu je hotelového typu. V jídelně vaří velmi dobře. Chodí sem i žáci a učitelé ze škol v okolí," doplnil Štefl.
Otázky během dne otevřených dveří měli hlavně rodiče. Zajímali se i o výuku jazyků. „Učíme angličtinu a němčinu, ale uvažujeme i o ruštině, je o ni velký zájem," odpověděl ředitel.
Mezi účastníky akce byli dva zájemci o kominické řemeslo. Pro kominíky je v areálu školy postaveno několik cvičných komínů včetně úzké plošiny, která bývá na střechách.