Vlastní nealkoholické pivo bude vařit Gymnázium a Střední odborná škola Dr. Václava Šmejkala. V pondělí dopoledne totiž škola otevřela svůj minipivovar. Kromě toho, že varna piva zatraktivní výuku, má také nalákat nové zájemce o studium chemicko technických oborů.

Bláznivý nápad

Varnu za 1,6 milionu korun postavila během dvou let odborná firma ve sklepní místnosti, která v minulosti sloužila coby chemický poloprovoz. V podstatě tak podle vedení školy slouží dodnes. Během vaření piva totiž také dochází k chemickým procesům.

„Vybudovat pivovar nás napadlo před pěti lety jako bláznivý nápad. Přemýšleli jsme, jak dostat žáky na chemické obory. Tehdy to byla jen utopie. Když jsme se ale stali součástí gymnázia, pan ředitel do toho šel," vzpomínala Markéta Jelínková, zástupkyně ředitele.

Minipivovar bude produkovat samozřejmě jen nealkoholické pivo. Studenti sem budou chodit v rámci výuky aplikované chemie. Pivo budou vařit od začátku do konce. K dispozici budou mít čtyři padesátilitrové tanky.

Prodej ne

„Pivo je určeno výhradně pro naši potřebu. V žádném případě ho nebudeme prodávat, ani vystavovat. Slouží k tomu, aby žáci mohli vyhodnotit výsledek své práce," komentoval to ředitel školy Michal Šidák.

O tom, kdo bude provádět výstupní kontrolu kvality finálního produktu, však ještě škola nemá jasno. Podle Jana Rottenborna, zástupce ředitele gymnázia a syna Jaroslava Rottenborna, známého sládka ústeckých pivovarů, by mohli na kvalitu dohlížet přímo sami učitelé.

„Máme silný pedagogický sbor. Ten by mohl vytvořit jakousi degustační komisi. Pivo se hodnotí dle vůně, chuti, řízu a barvy. K tomu máme analytické laboratoře, kde můžeme sledovat chemické parametry," popsal s humorem Jan Rottenborn.

„Ještě bychom mohli na louce vedle školy založit chmelnici a pořídit si prasátko, které bychom krmili mlátem, které nám zbude," zažertoval zástupce ředitele Jan Rottenborn.

Finance na malou moderní varnu piva škola získala od Ústeckého kraje v rámci projektu Přírodovědné a technické vzdělávání.

Obdržela od Ústeckého kraje ve skutečnosti celkem 5,9 milionu korun a navíc zaplatila i stavební úpravy a vybavení laboratoří.

Dohlížel sládek

„Chemické obory jsou v našem kraji potřeba. Ať už studenti, kteří tady budou maturovat nebo půjdou na vysokou školu. Chceme, aby se sem vrátili. Máme tu hodně chemických podniků a je hlad po těchto oborech," myslí si hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Součástí projektu je ostatně i spolupráce se čtyřmi partnerskými školami, včetně vysokých, a s Lovochemií i ústeckou Spolchemií. „Jsme dlouhodobými partnery školy. Spolupracujeme s ní na různých projektech. Toto je jeden z nich. Samozřejmě chemii v praxi podporujeme i v této formě," přiblížila mluvčí Spolku Marie Logrová.

S žádným pivovarem škola ale nespolupracuje. „Na první várku ovšem dohlížel sládek společnosti, která nám to tu postavila," upřesnila zástupkyně Jelínková.