Parta mladých lidí se vrací z diskotéky. Místo autobusu nebo taxíku volí raději žlutou fabii otce jednoho z nich. Mladík usedá za volant, vedle něj jeho kamarád. Háček je v tom, že v žilách řidiče koluje alkohol, hecující spolujezdec je zase pod vlivem marihuany. Společnost jim dělají dvě krásné, ale opilé dívky, kterým se adrenalinový zážitek navždy vryje do paměti. Zatáčka. Předjíždějí. Riskantní jízda má tragické důsledky. Fabie sráží motorkáře. „Nehýbá se, tys ho zabil,“ křičí jedna z dívek.

To je jen část syrového příběhu plného alkoholu, drog a prostituce, který mají zájemci možnost na vlastní kůži prožít v multimediálním projektu Revolution train. Už ve středu jsou prohlídky pro veřejnost zdarma na vlakovém nádraží v Ústí nad Labem na Střekově, první prohlídka začíná v 15.30, poslední v 18.20. V tomto roce se bude pravidelně vracet též do dalších měst v Česku i v Německu.

Z DOUPĚTE K VÝSLECHU

Návštěva protidrogového vlaku je určená zejména dětem od 12 do 17 let. Skupinky projdou místnostmi, jež vypadají jako bar, výslechová místnost nebo drogové doupě. Na konci prohlídky vyplní dotazník, který následně autoři projektu vyhodnotí a pošlou na krajský úřad, který s daty dále pracuje.

„Vychází nám, že děti v 8. a 9. třídě hromadně opouštějí zájmové kroužky a začínají s alkoholem. Cigarety zkouší už od 11 let, v 17 letech už kouří necelých 30 % všech dětí,“ říká autor projektu Pavel Tuma.

Rozmary počasí provází Ústecko i Českou republiku několik let. Léto 2013 poznamenala v červnu rozsáhlá povodeň.
Pět let od padesátileté vody na Ústecku. Čeká nás to znovu?

V porovnání s Německem je na tom prý ČR hůř. „V Německu tolik dětí nekouří a alkohol také ochutnávají později. V Čechách je velký mýtus v tom, že se rodič snaží předejít první zkušenosti s alkoholem u svého dítěte tím, že se s ním opije sám. Rodič ale zapomíná, že dětské tělo je ve vývoji, a když zkusí alkohol třeba ve 13 letech, závislost u něj může v budoucnu propuknout mnohem snáz,“ popisuje Tuma.

Ne všem se drsný příběh prezentovaný ve vlaku líbí. Ministerstvo školství tvrdí, že důraz na emocionální stránku protidrogového vlaku není účinný.

„Základním problémem je aplikace tzv. odstrašujícího přístupu, který byl v minulosti opakovaně výzkumně vyhodnocen jako jeden z nejméně efektivních přístupů směřujících ke snížení užívání drog,“ uvádí resort ve svém prohlášení.

Venkovní bazén na Klíši je vypuštěný a uzavřený. Postupně zarůstá trávou a plevelem.
Bazény na Klíši už mají stavební povolení

Oslovení studenti Střední průmyslové školy stavební a Střední odborné školy stavební a technické v Ústí nad Labem mají ale jiný názor.

„Osobně nic nelegálního neužívám, ani alkohol nebo tabák. Žádné takové látky k životu nepotřebuji. Byl to ale impozantní zážitek vidět všechno naživo ve vlaku,“ říká student oboru autoelektrikář Šimon Chaloupka.

UČITELKA: ZABERE TO

Podobně hovoří i jeho učitelka Ivana Řasová. „Jezdím do práce MHD a v okolí na některých zastávkách bohužel vidíte, že drogová problematika se města Ústí a okolí velmi dotýká. Věřím, že si mí studenti odnesli takové sebevědomí, že kdyby jim někdo drogu nabízel, třeba v partě, nebudou se cítit trapně a jednoduše řeknou ne,“ míní Řasová.

Proč se věk uživatelů drog neustále snižuje, přibližuje odborník na sociálně patologické jevy Jiří Škoda. „Na snižujícím se věku uživatelů drog se výrazně podílí touha experimentovat a prostřednictvím psychoaktivních látek unikat od neutěšené reality,“ dodává Škoda.

Městské koupaliště v Brné.
Lidé na Ústecku míří k vodě