Sníh taje, je pošmourno, u ZŠ Mírová ale živo. Režisér Jakub Šmíd tu točí film na scénář spisovatelky Petry Soukupové. Herečka Marta Vančurová dotočila roli babičky, vezou ji domů. U vchodu do školy stojí Petra Špalková, hraje maminku hlavního hrdiny Jakuba.

Okolo chodí děti, matka má na vodítku Kubova psa Kojota. Z hřiště školy filmaři odklízejí sníh.

DÍRA PO RVAČCE

„To je nápad, teď hrát fotbal," komentuje to školačka z komparzu. Členka štábu zašívá rukáv bundy Jindry Skokana (12) z Prahy. To on hraje Jakuba. V pátek točil drsnou rvačku, asi proto má díru v bundě.

Pomocný režisér Vašek Sadílek dává pokyn k odložení lopat, k tichu. Režisér ještě instruuje herce. Klapka – a už se točí na ostro. Blíží se Jakub. Klekne si ke Kojotovi, hladí ho.

Pes slupne „úplatek" – piškot jak malinu. „Přijdeš zítra na oběd? Udělám ti smažený sýr s kaší," přemlouvá matka Kubu. Má špatné svědomí, dlouho mu lhala, že je otec v zahraničí.

MATKA VERSUS OTEC

Ale provalilo se, že žije na stejném sídlišti. Kluk vzdoruje: „Zítra jdu s tátou na fotbal…" „Tebe zajímá fotbal? K tátovi smíš, ale pak jdeš domů…" „Nechci, nikdy se tam nevrátím," je si jist syn. Otáčí se, jde do školy.

Bezradná matka smutně kouká… A to samé zas a znovu z jiných úhlů, točí se i zvuk. „Když Jindra nechce, já přijdu na ten sýr," mrkne na Petru technik. Ze stromu mi kape na tyhle poznámky, sníh křupe pod nohama. Nudím se. Oslovuji děti…

„Je zajímavý vidět profesionály, být součástí filmu," těší Barboru Vojdatovou (14). „Je těžký točit v zimě, mám k filmařům respekt," svěřuje se Dominika Sednerová (13). „Už vím, jak dlouho se točí jedna scéna," přiznává Veronika Svrčková. „Natáčení mě baví, ale pocity z role mám smíšený," dodává ještě Jindra Skokan.

Přečtěte si další články o natáčení v Ústí a okolí: Filmaři se vrátili do Ústí. Natáčejí kriminální seriál

Letošní vánoční pohádku točili v Tisé

Od soboty se v Ústí natáčí nový seriál. Ústecký kraj láká filmaře

je filmové drama o dětech, které předčasně dospívají, protože tu nejsou celé rodiny, aby je chránily před tím, jaký svět skutečně je. Film se natáčí kromě Ústí také v Děčíně, Mělníku, Kralupech nad Vltavou, Neratovicích a studiu České televize.