Do dnešního druhého dílu seriálu jsme vybrali snímky ústeckých mostů přes Labe a pohledu na ulici U kostela.

Rozvoj moderní dopravy a růst města si vyžádal vybudování nových mostů přes řeku Labe. V letech 1934 1936 dělníci dokončili most Edvarda Beneše, který byl ve své době most s největším nosným obloukem v Československu. Jeho rozpětí mezi pilíři bylo 123,6 metrů. „Němečtí odpůrci fašismu zachránili most v květnu 1945 před zničením, necelé tři měsíce později se na něm odehrál nechvalně známý masakr německého civilního obyvatelstva," uvedl autor popisků v knize Václav Houfek.

Ústecké mosty.

Ústecké mosty.

Zatím posledním mostem v Ústí se stal v roce 1998 Mariánský most. „Jedná se o zajímavou zavěšenou konstrukci s rozpětím hlavního pole 123,3 metrů, výškou pylonu 75 metrů a celkovou rozvinutou délku mostu včetně ramp 330 metrů," dodal Houfek.

Most zařadil renomovaný časopis mezi deset nejkrásnějších světových staveb posledního desetiletí 20. století.

Na druhé sérii snímku se podíváme na ulici U kostela. Ta vznikla spojením původního Kostelního náměstí se Solní ulicí. „Na starých fotografiích je zřetelná velká školní budova, která stála mezi kostely Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha. Ta byla zničená bombardováním v dubnu 1945," vysvětlil historik Václav Houfek.

Pohled na ulici U kostela.

Pohled na ulici U kostela.

Ústecké skoky časem

- Knihu koupíte ve všech ústeckých knihkupectvích a v informačních centrech. Na tisk okolí fotografií je použita metalická barva. Kniha má 120 stran a stojí 459 korun.

- Ústecký deník má pro svévěrné čtenáře tři knihy. Jak je získáte? Stačí nasbírat sedm kupónů, které budou vycházet postupně s každým dílem našeho seriálu vždy v pátek na straně 3 Ústeckého deníku. Poslední díl vyjde 8. února. Pak všech 7 kupónů pošlete najednou do redakce Deníku (Klíšská 1702/25, Ústí n. L. 400 01). Ze soutěžících vylosujeme tři výherce, které oznámíme v pátek 15. února.