Město Ústí nad Labem se za poslední roky hodně změnilo. Proměnou města od 19. století do začátku 21. století se zabývá nová kniha „Ústecké skoky časem". Autorem fotografií je Ludmila Hájková z rodinného vydavatelství FOTO STUDIO H. Autorem popisků je Václav Houfek, známý ústecký historik.

Do dnešního 11. dílu seriálu jsme vybrali snímky, které zobrazují pohled na prostor před vlakovým nádražím a jednu z nejstarších ústeckých restaurací.

close Pohled na prostor před vlakovým nádražím. zoom_in

close Pohled na prostor před vlakovým nádražím. zoom_in

Prostor před hlavním železničním nádražím s křižovatkou ulic Hradiště a V Jirchářích. Starobylé místní názvy ukazují na středověkou minulost královského města Ústí nad Labem. „První známá zmínka o Ústí jako o královském městě je z roku 1249, z časů vlády českého krále Václava I. Středověké Ústí ale zmizelo v druhé polovině 19. století, kdy se k výrazným dominantám města zařadila budova pobočky Vídeňské banky, známá jako dům s glóbem," uvedl autor popisků v knize Václav Houfek.

close Pohled na jednu z nejstarších ústeckých restaurací. zoom_in

close Pohled na jednu z nejstarších ústeckých restaurací. zoom_in

V Klášterní ulici je dodnes možné najít jednu z nejstarších ústeckých restaurací, dnes Pivovar Na Rychtě. „Původně dům obchodníka s vínem se stal v 70. letech 19. století známou restaurací. Ve druhé polovině 20. století sem chodili po desetiletí hosté do Mikulovské vinárny. Současnou podobu získal hotel po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2010," dodal Václav Houfek.

Každý pátek najdete v Deníku další dvojice fotografií Ústecka a kupon do soutěže o knihu Ústecké skoky časem.