Město Ústí nad Labem se za poslední roky hodně změnilo. Proměnou města od 19. století do začátku 21. století se zabývá nová kniha „Ústecké skoky časem". Autorem fotografií je Ludmila Hájková z rodinného vydavatelství FOTO STUDIO H. Autorem popisků je Václav Houfek, známý ústecký historik.

Do dnešního dvanáctého dílu seriálu jsme vybrali snímky, které zobrazují pohled z Mírového náměstí na Mariánskou skálu a do starobylé uličky Hradiště.

Pohled z Mírového náměstí na Mariánskou skálu.

Pohled z Mírového náměstí na Mariánskou skálu.

Hlavní náměstí v Ústí nad Labem se až do roku 1938 jmenovalo Tržní (německy Marktplatz). „Bylo skutečným centrem obchodu, vedle pravidelných trhů sem postupně stěhovaly svá sídla finanční instituce," uvedl autor popisků v knize Václav Houfek.

V roce 1939 byla dokončena budova spořitelny. V roce 1968 zahájil provoz Interhotel Bohemia od architekta Gustava Brixiho.

Hradiště je úzká ulička uprostřed města, která jako jedna z posledních ukazuje původní historickou podobu centra města. To bylo prakticky zničeno na jaře 1954.

„Její název připomíná původní hrad, který zde do 14. století stával a po kterém zůstaly jen nezřetelné archeologické stopy," dodal Václav Houfek.

Každý pátek najdete v Deníku další dvojice fotografií Ústecka a kupon do soutěže o knihu.

Pohled do starobylé uličky Hradiště.

Pohled do starobylé uličky Hradiště.