Strašidla bavila v sobotu malé i velké návštěvníky Muzea města Ústí nad Labem. „Akci připravuje muzeum dlouho dopředu. Podílí se na ní snad všichni, letos jsme přizvali ke spolupráci i dobrovolníky," řekla Martina Pospíšilová v kostýmu vodníka.

Setkání s Aloisem Jiráskem

Dvanáct stanovišť po dvojicích, každé místo nabízelo pohled do dávných časů, vyžadovalo šikovnost dětí, trochu odvahy a obecnou znalost Starých pověstí českých. Nechyběl bůh Veles, Bludičky, Morana, lesní víly, Šotek, Polednice, Vesna, Vodník, Jezinky, Perun a další. U vchodu dostal každý soutěžící herní plán a přišla na řadu taktika a potěšení ze hry.

„Kdo předložil v Císařském sále dvanáct razítek, setkal se s Aloisem Jiráskem. Dětský svět je plný fantazie, proto byl i letos takový zájem o pohádkové hrdiny," doplnila Martina Pospíšilová.

V prvním patře se malovalo na obličej, vedle se malé dívenky chystaly na první ples. O jejich parádní účesy se staraly studentky střední školy služeb, kde odborné rady poskytuje usměvavá Lucie Němcová.

Krásné bludičky se snažily

O poschodí výš se vystřihovaly černé mraky. Na chodbě zelený mužík nabízel rybářské náčiní na chytání dušiček, bůh válek a bouří Perun brousil svou sekeru, bohyně zimy a smrti Morana kontrolovala výtvory ze slámy, Vesna nabízela seznam kytiček. Jen ti nejodvážnější se podívali do sklepení, kde z bažin vycházel tajemný zvuk.

Krásné bludičky se snažily, ale marně. Jejich razítko dostali všichni.

„Nejošklivější byla ta Jezinka s černými drápy. Velikánské oko jsem na lžíci dopravil do cíle přes překážky včas, ale ta bába se mě ptala, jestli je skutečně lidské. To jsem nevěděl a málem jsem to prohrál," vysvětloval dědovi pětiletý hrdina.

V loňském roce vidělo strašidla přes 1200 soutěžících. Zda byl překonám tento rekord, ví možná jenom Alois Jirásek a ředitel muzea.