Krajská metropole se totiž připojila spolu s dalšími 38 městy k celorepublikové akci Jehla, kterou vyhlásila pražská městská policie.

„Tady Na Hvězdě jsme v písku zatím žádnou jehlu nenašli, jen nějaké zátky z lahví a lžičku, víčko od propisky,“ popsal po pár minutách hledání Pavel Bártl.

Je jedním z dvaceti ústeckých strážníků a šesti asistentů, kteří na dětských hřištích a v parcích sesbírali 39 inzulínek a nepřeberně dalšího kontaminovaného materiálu. Podobně jako jeho kolega Karel Stibinger. Ten obsluhuje detektor kovů, který dokáže najít předměty až 80 centimetrů hluboko.

„Mám ho nastavený na patnáct centimetrů, do této hloubky si obvykle děti hrají. Ale občas zaznamená i kus kovu, který je hlouběji. Obvykle musím do toho místa hrábnout, abych se přesvědčil, co tam je,“ líčil.

Jen o pár metrů dál už v nedalekém křoví narazil na první jehlu. Dala se tam očekávat, jelikož sem není z ulice vidět. „V Krásném Březně první dvě směny nasbíraly během hodiny 22 stříkaček a to je jen začátek,“ poznamenal zástupce ředitele ústecké městské police Jan Novotný.

Strážníci ovšem podobné větší akce provádějí několikrát do roka. „I proto jsme strážníkům loni pořídili detektory. Typ, který používají, přijde na 2,7 tisíce korun. Ve srovnání se zdravím dětí je to zanedbatelné,“ poznamenala ústecká primátorka Věra Nechybová.

Kontrolu dětského hřiště sledovala skupinka místních maminek. Mezi nimi i Markéta Křivanová.

„Je to velmi prospěšné. Určitě bych to uvítala i na ostatních hřištích, aby děti i jejich rodiče nebyli v nebezpečí nákazy nějakou těžko léčitelnou nemocí,“ navrhla maminka dvouleté blonďaté holčičky.

Po celé zemi sbíralo po bezohledných narkomanech jehly a stříkačky přibližně pět stovek strážníků. Pražská městská policie přitom odkazuje na únorový případ, kdy zasahovala u čtyřletého chlapce, který na dětském hřišti v Praze 9 našel injekční stříkačku.

Chlapec si s ní hrál a potom si ji schoval do rukávové kapsy u bundy. Nebylo jasné, jestli se chlapec o jehlu poranil. Strážníci odvezli chlapce do nemocnice a hřiště nechal městský obvod dekontaminovat.