První tzv. startup festival v kraji uspořádalo Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK). „Prostřednictvím úspěšných byznys příběhů chceme motivovat studenty s dobrým nápadem, aby se nebáli a změnili ho v realitu. Začít mohou už při studiích na univerzitě," říká marketingový manažer Ondřej Klein z ICUK.

ZAČAL MEZI TAXIKÁŘI

Svůj příběh studentům popsal například Jan Sekerka z Microsoftu. Ten začínal s vývojem počítačového systému pro taxidispečink v Brně.

„To bylo v době, kdy taxikáři nosili zlaté prsteny a výšivky na bundě. Každý začátek je obtížný, důležité je ale vyjít s nápadem ven co nejdříve, a hlavně dát dohromady kvalitní tým lidí," podotkl Sekerka s tím, že Microsoft momentálně podporuje 530 startupových projektů.

Podporu mladým studentům a firmám nabízí rovněž ICUK. „Sejdou se s našimi experty, řeknou nám náš nápad a my ho probereme, zda má šanci uspět," podotkl Klein.

JSOU ZVYKLÍ DOJÍŽDĚT

V Ústeckém kraji je nejvyšší nezaměstnanost v zemi, přesto má region dle ředitele ICUK Tomáše Sivička obrovský potenciál. „Jsou tu tisíce mladých lidí z univerzity, kteří v kraji mohou zůstat a vytvořit ekonomickou sílu do budoucna," řekl Siviček.

Absolventi vysokých škol nejsou podle analytika trhu práce Michala Tučka ohroženou skupinou. V evidenci úřadu práce zůstávají většinou jen krátce. Vysokoškoláci navíc patří mezi nejflexibilnější skupiny na trhu práce.

„Z dob svých studií jsou zvyklí dojíždět, znají specifika regionu, nejsou většinou vázáni vlastní rodinou a jsou bezdětní, což hraje při podobném rozhodování významnou roli. Zároveň jsou zvyklí studovat a připravovat se, což jim umožňuje plynulejší přecházení mezi obory," doplnil Tuček.