Labe je pod střekovskými zdymadly již týden pod hranicí sucha. Hladina se pohybuje okolo 136 centimetrů a průtok je na 85,6 metrech krychlových za sekundu.

Málo srážek

„Ani přeháňky posledních dní na tom nic nezmění. To by muselo pršet v pramenných oblastech Labe a Vltavy. Ale zlepšení nelze v příštích dnech očekávat," řekl prognostik pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Kočkově Martin Novák. Pro nejbližší dny už ČHMÚ vydal výstražnou informaci týkající se velmi vysokých teplot a nebezpečí požárů.

Hladina Labe v Ústí1. stupeň (bdělost): 450 cm
2. stupeň (pohotovost): 530 cm
3. stupeň (ohrožení): 600 cm
Extrémní povodeň: 1094 cm
Sucho: 147 cm
Ve čtvrtek odpoledne dosahovala hladina Labe v Ústí nad Labem 140 cm. Pod hranicí sucha je prakticky celý týden.

Od počátku roku spadlo v Ústeckém kraji oproti dlouhodobému normálu jen 36 až 61 procent srážek.

Povodí Labe dalo kvůli suchu vodoprávním úřadům podnět k vydání zákazu odběru povrchové vody.

Zákaz zalévání

Zalévání nebo napouštění bazénů zakázali již na Děčínsku a Mostecku.

„Zvažujeme toto opatření. Vyhodnocujeme informace z terénu a je možné, že k zákazu čerpání povrchových vod přistoupíme v příštím týdnu," informovala Simona Heymerová, vedoucí odboru životního prostředí ústeckého magistrátu.

„Sucho je extrémní. A to ještě hladinu Labe vylepšuje voda z přehrad na Vltavě a z Nechranic, ale nestačí to," vysvětlil ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.

Jak dodal, obrátila se na něj i ředitelka saské paroplavební společnosti s žádostí o pomoc. Drážďanská Bílá flotila nemůže vyplout. „Pomoci nemůžeme, závisí to na přírodě. Musíme čekat, až zaprší," poznamenal Jindřich Zídek