Krátký úvod s písničkou připravila ředitelka školky Jitka Tržilová a potom přišlo na řadu velké překvapení. Do zahrady přijel na bílém koni urostlý muž v brnění a nad hlavou zamával ohnivou pochodní. Sníh sice svatý Martin nepřivezl, ale dětem udělal radost.

Pomalu a líně se dal do pohybu dlouhatánský had z lidských těl, prokličkoval sídlištěm, aby po několika minutách pozdravil babičky v zahradě, kde byla pro děti připravena stezka odvahy a teplý čaj.

"O tuhle akci je vždycky velký zájem, je to už třetí ročník lampionového průvodu, který končí v Domově pro seniory v Doběticích. Jezdec na bílém koni projede parčíkem, děti nasadí zimní čepice, kdo má zájem vyfotí se u strašidla. Pro děti je připraven teplý čaj a perníček, rodiče ochutnali skvěý svařák, který zavoněl až k silnici. Účastníky jsem tentokrát napočítala, ze sídliště se připojily i další děti, bylo tu skutečně pěkně živo," konstatovala spokojená ředitelka školky.

Děti ze ZŠ Anežky České přinesly hasičům dárky ke Dni laskavosti
FOTO: Děti ze ZŠ Anežky České přinesly hasičům dárky ke Dni laskavosti

Přítomen byl i nový starosta Severní Terasy Jaroslav Šimanovský. Samozřejmě, že největší zájem mezi dětmi byl o živého bělouše, který trpělivě reagoval na tiché pokyny jezdce. V sedle osmnáctiletého Kariba z Ranče Bánov seděl Jiří Bednář a ochotně odpovídal na dotazy rodičů.

"Nejsem ze žádného spolku historického šermu, výstroj a výzbroj je moje, s koníkem vyjíždím na akce i do zahraničí. Už si zvykl na hemžení kolem sebe, procestoval se mnou Dánsko, Rakousko, Itálii, Německo. Na sobě mám tzv. lehkou výstroj, není to moc těžké, ale když máte ještě mávat mečem, tak se zapotíte. Civilní profesí jsem dopravce, historický šerm je můj celoživotní koníček," tvrdil muž v sedle krásného koně.

Bílý stan uprostřed zahrady byl obklíčen zájemci o tekutiny, na lavicích seděli spokojení senioři a sledovali to lidské mraveniště. "Nejlepší byl ten kůň, vůbec se mě nebál, když jsem si ho fotil. Koukal mi přímo do telefonu, jako kdyby mi chtěl zavolat," chlubil se malý dokumentarista a ukazoval svůj záběr tátovi.

Svatomartinská vína mohli obyvatelé Ústí nad Labem ochutnat v pondělí na Lidickém náměstí.
FOTO: Vyznavači Svatomartinského vína si dali dostaveníčko na Lidičáku