„Je tu docela zima," stěžují si závodníci. „Ale jinak pohoda. Já jezdím každý rok," chlubí se jeden z nich, představuje se jako František, příjmení prý není důležité. „Dneska poprvé pojede i syn."

Je totiž sobota ráno, okolo desáté hodiny a v Roudníkách na Chabařovicku právě začíná šestý ročník Cyklozávodu Milada. Pořádá jej svazek obcí Milada společně s ústeckým magistrátem a záměrem je alespoň částečně představit veřejnosti okolí dosud veřejnosti uzavřeného jezera.

Závod je určen pro rodiny s dětmi i pro zkušené závodníky. Zúčastnit se mohou nejmenší již od 2 let. V okolí jezera Milada je připraveno 5 tras různé délky pro všechny věkové kategorie. Pro nejmenší děti závod měří pouhých 150 metrů.

Provází ho ovšem jedna menší humorná komplikace. Těsně před startem dětí. „Kde máme pistoli? Nemáme startovací pistoli," volá na Dalibora Dařílka z ústeckého magistrátu Iva Fidlerová, jedna z pořadatelek. „Tak si vezměte pytlík," radí jim rádobyvtipně přihlížející. „Nafouknout a bum!"

Nakonec je samozřejmě vše v pořádku. Včetně atrakcí, jako skákací hrad, nebo občerstvení, párků, limonády a piva. Malé mažoretky předvádějí své umění, hraje hudba. Všechno, jak má být. Závod tedy může začít.

Dospělí muži závodí na trase měřící 34,8 kilometru. Podle počtu registrovaných i diváků, kteří se u trávníku fotbalového hřiště shromažďují je vidět, že závod je docela populární. Již jen to, že je určen pro všechny mu přidává důležité bodíky.

Letos závod ale komplikuje zima. „Celkem se zaregistrovalo sto padesát lidí, to je ještě dobré," říká po ukončení závodu Dařílek. „K tomu plus třicet dětí. V hlavních kategoriích soutěžilo devadesát pět soutěžících."
Přes hrozící déšť nakonec ani počasí nezklame a vydrží. „Snědli jsme spousty párků, vypili hektolitry limonády. Paní v restauraci ugrilovala dvě stovky buřtů," doplňuje statistiky Dařílek. „Na všechny se těšíme zase příští rok."