„Zatím vše vypadá dobře, vyhráno ještě ale nemáme. První týdny života mláděte jsou vždy nejisté, mládě je velmi citlivé a samice by měla být v naprostém klidu,“ řekla vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

Přesto, že kritická fáze odchovu stále probíhá, zoo považuje narození mravenečníka za velký úspěch. „Mám obrovskou radost z narození tohoto druhu, který chováme v naší zoo teprve od loňského roku. Tento úspěch ukazuje na schopnost chovatelů učit se novým věcem a přijímat nové chovatelské výzvy, které velmi dobře zvládají,“ sdělila ředitelka ústecké zoo Ilona Pšenková.

Chabařovičtí strážníci pomohli zraněnému káněti.
FOTO: Chabařovičtí strážníci pomohli zraněnému káněti, při odchytu použili síť

V ústecké zoo jsou chována zvířata, jejichž předci pocházejí z Peru a nemají pro mravenečníky obvyklou černě zbarvenou skvrnu v oblasti hrudníku, která připomíná svým tvarem vestičku. „Mládě se narodilo 30. března v ranních hodinách, samice se už od začátku vzorně o mládě starala, a to tak velmi dobře prospívá. Porodní hmotnost činila 306 g. Mládě pravidelně vážíme a kontrolujeme,“ pronesla chovatelka Radka Ševcovicová. Samice s mládětem se zatím zdržuje v boudě. V další fázi bude možné pozorovat typické chování, kdy matka bude vozit mládě na svém ocase. „Zatím jsme toto chování zaznamenali pouze jednou v nočních hodinách, kdy matka s mládětem na ocase absolvovala dvouminutovou procházku po expozici,“ doplnila chovatelka.  

Mravenečník čtyřprstý.Mravenečník čtyřprstý.Zdroj: Radka Ševcovicová

Mravenečník čtyřprstý nebo také mravenečník stromový je menší ze dvou druhů mravenečníků chovaných v evropských zoologických zahradách. Obývá lesy Jižní Ameriky, kde se živí stromovými termity, které dobývá z termitišť pomocí mohutných drápů a dlouhého jazyka. V Zoo Ústí nad Labem byl chovný pár představen na loňském zahájení sezóny. Tento druh obývá společnou expozici s pásovcem kulovitým a chvostany bělolícími v pavilonu Exotária. S ohledem na nově narozené mládě mravenečníka, je v těchto dnech omezen provoz v horním patře pavilonu Exotária.

Betonová ptačí Rodinka od ústeckého sochaře Karla Hájka vyvolává kontroverze.
Kontroverzní sousoší. Betonová ptačí rodina dohlíží na nový parčík na Doběticích

Zoo má otevřeno denně od 9 do 19.00, plné vstupné stojí 140 korun a snížené přijde na 70 korun. Ústecká zoo chová přes 200 druhů zvířat ve více než tisíci kusech. Řada z nich je velmi vzácných. Mnoho druhů se zde také podařilo odchovat například: levharty mandžuské či irbise.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce