Celkem čtrnáct hříšníků odhalili ústečtí strážníci během týdenní akce nazvané Čisté město. Vzali si na paškál bordeláře, kteří nepotřebné krámy odhodí, kde je napadne, a na vytipovaná místa umístili fotopasti a mobilní kameru. Teď se mohou nepořádníci „těšit“ na tučnou pokutu.

Černé skládky stojí město velké peníze. Komunální odpad poházený v ulicích eviduje magistrát ve stovkách případů, jeho odklizení loni přišlo na více než milion. Předloni dokonce na zhruba 1,3 milionu korun.

Ač za nelegální uložení odpadu hrozí vysoké sankce, některé to neodrazuje. Právě proto primátor Ústí Petr Nedvědický městské policii akci nařídil. „Počet odhalených je alarmující. Doufám, že odhalené případy poslouží nejen k postihu, ale i jako varování,“ řekl primátor s tím, že fotopasti a mobilní kamery jsou správné řešení a tyto akce budou pokračovat.

Podle zástupce ředitele městské policie Jana Novotného bude odhalených po zpracování všech usvědčujících materiálů daleko víc. „Po vyhodnocení záznamu z mobilní kamery všechny předáme na odbor životního prostředí ke správnímu řízení k dořešení,“ potvrdil Novotný.

Hlavně na jaře mnozí odhodí haraburdí třeba u silnice místo toho, aby ho odvezli do sběrného dvora, který je pro Ústečany zdarma.

Hrozba pro přírodu i zdraví

Černé skládky přitom ohrožují životní prostředí a představují zdravotní riziko. „Do okolí se uvolňují různé toxické látky včetně těžkých kovů. V přírodě se špatně rozkládají a kontaminují potravní řetězec. Proto je potřeba odpadům předcházet a co nejvíce recyklovat,“ uvedl mluvčí ekologického spolku Arnika Jiří Kaňa.

Největší černou skládku navršenou do výšky několika metrů a plnou toxických látek přitom město likvidovalo minulé léto ve Sklářské ulici s použitím bagru. Za odvoz zhruba tisícovky tun nepořádku všeho druhu zaplatilo 3,5 milionu korun. „Opět se tu hromadí odpad. Dělají to místní. Čerpají dávky, nepracují, jsou tam celodenně a nemají ani základní hygienické návyky. Viděli jsme, jak vyhazují odpadky z oken,“ uvedla náměstkyně primátora Věra Nechybová.

Tak uklízeli skládku ve Sklářské ulici loni: 

a tak to na místě vypadá opět letos: 

Jak vysvětlil ředitel ústeckého muzea Václav Houfek, problém s odpadem trvá posledních asi 150 let. Způsobila ho industrializace a vznik konzumní společnosti. „V minulosti odpad v pravém slova smyslu neexistoval. Exkrementy se vozily na pole jako hnojivo, rozbitý hrnec zdrátoval dráteník a sloužil jako květník, popel sypali na ulice a tak dále,“ dodal.