Deset dětí z Vaňova tentokrát vyjelo do obce Růžová u Děčína, aby si ohmataly bylinková mýdla vyráběná v rodinné firmě manželů Hrachovcových.

SMÍCH DĚTI DOPROVÁZEL PO CELOU DOBU

Ve vlaku se hrál slovní fotbal, druhé kolo pokračovalo v autobuse. Dobrou slovní zásobu ukázala Anička, Leona, Karolína a Ema. Kluci pozorovali krajinu.

Po příchodu k moderní stavbě s krásnou zahradou a cestičkami z různého materiálu se skupiny ujala osobně Miroslava Hrachovcová. Venku pršelo, a když v útulné dílně byly děti vyzvány, aby si odložily, nejmenší slečna sundala i tričko. Smíchem to začalo, spokojený úsměv provázel Pidi Midi i na zpáteční cestě.

Nejprve dostal zabrat nos, záhadné vůně poznávaly děti i jejich doprovod. Krátký odborný výklad s pohledem do historie byl spíše pro dospěláky, prckové se těšili na vlastní výrobek.

Po chvilce na několika stolech po ukázce majitelky začala fungovat dětská fantazie. Každý dostal svůj polotovar, rydlo a několik barevných prutů. Kluci se tak zabrali do výroby dárků pro rodiče, že nevnímali okolí.

ODVEZLI SI DÁREK I CENNÉ INFORMACE

Každý si musel své dílo zabalit a opatřit barevnou stuhou. Teprve potom si malí umělci všimli, že druhá místnost je plná voňavých výrobků určených k prodeji. „Já jsem koupila mamince hadrový váleček plný levandule, pro tatínka mám heřmánkové mýdlo," prozradila krasavice s culíkem.

Všichni si odváželi do Ústí drobný dárek a spoustu nových informací. Ty o citlivosti lidských chodidel pochopí asi později, ale praktickou zkouškou prošli všichni. Na upravených cestičkách byl krátký úsek vyplněný drobnými šiškami, kůrou, pískem, kamínky, kaštany, jehličím, pilinami, dřevem, listím a hlínou. Běžci poznávali rozdíly a paní domu opět vysvětlovala návaznost na bylinnou terapii z mýdla.

Jedna skupina končila svůj pobyt, druhá naslouchala. „Problematikou bylinkových mýdel se zabývám třináct let. První poznatky jsem získala od babičky, potom to byla spíše zvědavost. Kamarádi měli zájem, tak došlo časem na odbornou literaturu a probdělé noci. Vyrábíme osmnáct druhů bylinkových mýdel, technologii netajím, ať si to každý zkusí. Naše mýdla jsou funkční, neslouží jako dekorace do peřin. Je to voňavé zdraví," říká Miroslava Hrachovcová.

Kolem páté odpoledne dorazily děti zpět do Ústí. Mýdlové dárky odloží v jurtě, kde mají společenskou místnost. Další poznávací výpravy je ještě čekají.