Sucho už ostatně pocítili i sami Ústečané. Kvůli nízké hladině řeky, která se o víkendu pohybovala kolem 160 cm, nejezdil parník mezi Ústím a Vaňovem. „Náhradní autobusovou dopravu jsme zajišťovali v obou dnech," potvrdil mluvčí dopravního podniku Luboš Heřman.

Nedostatek vody přidělává starosti i zahrádkářům. „Tenhle rok je to špatné. Velké sucho, srážky jsou minimální, a když už prší, tak jde spíše jen o takový poprašek. Chtělo by to vydatný déšť přes noc," myslí si předseda zahrádkářské osady Větruše Jiří Behenský.

VÝRAZNĚJŠÍ SRÁŽKY SE NEČEKAJÍ

Hydrologové ovšem výraznější srážky neočekávají. „Nedostatek vody je v současnosti na většině toků. Ani srážky v následujících dnech nebudou tak vydatné, aby se hladina Labe výrazně zvedla," sdělila hydroložka Zuzana Šmrhová.

V úterý odpoledne mělo Labe v Ústí 152 centimetrů. „S ohledem na vývoj hydrologické situace předpokládáme v následujících dnech vodní stav na vodočtu v Ústí právě v úrovni 150 cm. Tento vodní stav bude pak přechodně pouze v pátek nadlepšen manipulací na vltavské kaskádě," informovala mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.