Když se objevily na scéně tři známé filmové postavy Vinnetou, Old Shatterhand a náčelník Inčučuna, nastalo ticho jako v kostele. Pro většinu posluchačů to byla krásná vzpomínka na mládí.

To si připomněl i indiánský náčelník, občanským jménem Jiří Rohlíček, přijel až z Prahy. K padesátinám mu nechal syn, který v ústeckém muzeu „hrál" Old Shatterhanda, udělat přesnou kopii oblečení náčelníka. „Dárek mi dal v Chorvatsku v místech, kde se natáčely první scény slavného filmu. Každý rok se tam vracíme s kamerou, abychom zavzpomínali na mládí. Přátelství, čest, pravda, to byly hodnoty, které jsme si odnášeli z kina do reálného života. Co s toho zbylo dnes? Pro mnohé pohádka, ale já jí věřil," řekl vrásčitý náčelník.

Jak vysvětlil, takový kostým vzniká 3 až 4 měsíce, našívají se tisíce korálků přesně podle předlohy, všechno musí být věrohodné a materiál původní. „Třeba takové mokasíny jsou vlastně baletní piškoty pošité korálky do určitých vzorů. Čelenka je skutečně z hadí kůže, problém je samozřejmě s původními zbraněmi. Originální tomahavk byste nezaplatil. V Německu není problém sehnat oblečení, stojí asi 5 tisíc euro," vysvětluje vzácný host.

Vinnetoua v muzeu ztvárnil Pražák Filip Minařík, který dokonce chce dětem oživit vzpomínku divadelní hrou. Premiéra má být 16. června v Divadle v přírodě v Horních Počernicích. „Jsme velcí fandové rudého muže, když v loňském roce přijel do České republiky představitel Vinnetoua Pierre Brice (84) s Marii Versini (Nšo-či), byli jsme v Trutnově všichni včas. Sympatický herec nás přijal s otevřenou náručí a jeho fotka s panem Rohlíčkem zdobí náš archiv. Náš Vinnetou stále žije a bude žít," prohlásil český náčelník Apačů a podal mi dýmku míru.