„My to připravujeme na demolici. Va osm hodin začal kontrolní den a v deset přijede bagr,“ potvrzovali dělníci v osm hodin ráno. Kolem domu už začal čilý ruch a před ním na silnici kryje vozovku nasypaná vrstva písku. V deset také skutečně toužebně očekávaná demolice začala.

V MATEŘSKÉ ŠKOLCE SI ODDECHNOU

Na místo by měl dorazit i jeden majitelů sousedního domu, kvůli kterému je opět stržení domu v prodlení, Dušan Kavický z Prahy, anebo Petr Schönfeld z Ptic. Bez zabezpečení nosných prvků domu by totiž kvůli svému stavu totiž mohl spadnout také. Partaje teď dočasně bydlí v náhradních ubytovacích prostorech.

Nejvíc si ovšem oddechnou v mateřské školce, těsně sousedící s ruinou. Jelikož stojí u zdejší zahrady, děti, které sem rodiče vodí, na ni už tři čtvrtě roku nemohli.

„Doufám, že to do mé dovolené strhnou. Jinak bych si ji vůbec neužila, musela bych na ty trosky pořád myslet a mít strach, aby se něco nestalo,“ prohlásila ustaraně krátce před datem naplánované demolice ředitelka MŠ Marxova Alena Bodrinová.

Dům vyhořel v březnu, během hašení se propadly stropy. Poté ústecký stavební úřad nařídil kvůli nebezpečí, hrozícímu okolním nemovitostem a kolemjdoucím, majiteli ho zdemolovat. Původní majitel Robert Mareček ruinu prodal Richardu Šubovičovi z Košic, který je stíhán slovenskou policií kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí a sedí ve vazbě kvůli podvodu.

„Stav bytových domů je kvůli nečinnosti vlastníků katastrofální. Mrzí mě, že nemáme žádné nástroje, kterými bychom mohli devastacím zabránit. A že musíme z veřejných peněz řešit odstranění život ohrožujících domů soukromníků, kteří na nájemném vydělávali,“ kritizuje dlouhodobě primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová (UFO).

Mezitím Ústí nezbylo, než vyhlásit výběrové řízení na demoliční práce s tím, že náklady bude vymáhat po majiteli. Vítězná firma nabídla, že dům strhne za 662 tisíc, ačkoli původní odhady hovořily o sumě přesahující 1,5 milionu korun.