Pětice čerstvě vysazených magnolií měla zkrášlit park na Skřivánku. Teď tu jen jako memento lidské hlouposti smutně trčí jejich pahýly. Podle místních lidí za to může především alkohol a opilci. Městská vyhláška zakazující pít alkohol na ulici se totiž na Skřivánek nevztahuje.

Škoda překročila 4500 korun za jeden strom, celkem přibližně 23 tisíc. V ceně jsou započteny materiál a práce. „Já vím, ono to třeba není tolik peněz, ale výsadba stromů bývá celkem náročná záležitost. Od příprav přes shánění sadbového materiálu až po samotné sázení. V ulici SNP je přitom dvouřadá alej unikát,“ posteskla si úřednice Monika Králová z ústeckého centrálního městského obvodu.

Dosázet zničené magnolie bude trvat minimálně do podzimu. Do ulice SNP jich zahradníci vysázeli 23 z celkem 120 nových stromů, měly nahradit zdejší skomírající jeřáby. „Vzhledem k tak velkému počtu jsme je objednali na zakázku a přesně na počet. Nové už neseženeme,“ podotkla úřednice.

Vandalové se na stromcích opravdu vyřádili. Ulámali větve a kmínky, vytrhali ochranné plůtky. Zdejší lidé mají o vinících vcelku jasno. Podle nich museli být pachatelé buď choré mysli, nebo totálně namol.

„Jelikož i po příjezdu policie se zde nacházela individua pod parou, vidím jako pravděpodobnější druhou variantu. Nechápu, proč magistrát neučiní tak prosté a administrativně nenáročné opatření, jako je zahrnutí Skřivánku do protialkoholní vyhlášky,“ rozčiloval se Petr Musil.

Ústecká primátorka Věra Nechybová uvedla, že navrhne ústeckým zastupitelům aktualizaci protialkoholní vyhlášky v září. „Teď mapujeme situaci a připravujeme ji. Budu navrhovat, aby zákaz pití alkoholu na ulici platil na celém Skřivánku. K novele vyhlášky se ještě musí vyjádřit městské obvody,“ řekla.

Tam, kde městská vyhláška pít alkohol na ulici nezakazuje, mají ústečtí strážníci svázané ruce. „Nemůžeme opilce jen tak vykázat. Musí spáchat přestupek. Pokutovat ho lze za nějaké veřejné pohoršení, případně za znečišťování veřejného prostranství a podobně,“ připomněl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.