Stromy polámané jak sirky, strhané střechy, zpřetrhaná elektrická vedení. To jsou následky řádění vichřice. Hasiči vyjížděli k desítkám případů po celém kraji, včetně ústeckého okresu a samotného Ústí nad Labem.

Jak vysvětlil mluvčí zdejších hasičů Lukáš Marvan, nejčastěji odstraňovali spadané stromy ze silnic a zajišťovali uvolněné konstrukce. Na Ústecku takto vyjížděli patnáctkrát.

Střechy v povětří

„Z domova pro seniory na Severní Terase ulétla plechová střecha. V ulici SNP v centru jsme museli odstranit další uvolněné plechy ze střechy. Ostatní naše zásahy si vesměs vynutily stromy, které popadaly na veřejná prostranství," vyjmenoval mluvčí Marvan.

O střechy přišly i další domy na Ústecku. Silný vítr jednu strhl třeba už v úterý večer část z firemního objektu v ústecké Průmyslové ulici, ta musela být uzavřena.

„Trosky jsme uklidili hned ráno, navezli jsme materiál a začínáme s opravou. Musíme, protože pod tím máme výrobní technologii a kdyby tam zateklo, vznikla by velká škoda. Střechu opravíme během několika dní," řekl Jaroslav Holinger z postižené firmy.

Vítr se nepříjemně vyřádil i třeba na čerstvě do majetku nabytém kině v Chlumci. „Zničil střechu, do budovy natekla voda a škoda vyskákala na desítky tisíc korun," postěžoval si zdejší starosta Roman Zettlitzer. O střechu přišlo také dálniční středisko v Řehlovicích.

Nefunkční osvětlení

Hluboké vrásky na čele vichřice ostatně nadělala i energetikům, kteří museli vyjíždět k desítkám poruch.

„Stromy a větve padaly do vedení a trhaly vodiče. V terénu máme poruchové čety. Už v noci pracovali na následcích větrné kalamity," uvedla Soňa Hendrichová Holingerová, mluvčí ČEZ pro Severní Čechy. V ústeckém okrese takto energetici vyjížděli do Radešína, Sovolusk a Rájce.

Vítr dal co proto i ústeckým obcím. Třeba na Malečovsku, kde podle zdejšího starosty Petra Kůstky padaly stromy na silnici v Rýdeči, Březí, či Lukavě. „S úklidem nám pomáhali hasiči. V Malečově vítr přerval kabel a chvílemi nám nefungovalo veřejné osvětlení," dodal Kůstka.