Na hojně navštěvovaném plácku si trsli herci a herečky Jan Hušek, Lukáš Černoch, Andrea Berecková, Anna Fišerová či Annette Nesvadbová. Ale i garderobiérky a osvětlovač či umělecký šéf David Šiktanc. Na housle do kroku smutně vyhrával Petr Uhlík.

I nálada v Činoheráku je posmutnělá. „Hrajeme pro prázdné jeviště, abychom nevyšli ze cviku,“ vylíčil herec Jan Plouhar. „Uvádíme hry sice jen pro prázdné židle, ale vždycky se k tomu dokopeme. A na konci máme radost. Nemáme akorát potlesk,“ dodal herec.

Na hradě Střekově v úterý 4. května poprvé otvírali
Hrad Střekov se otevřel. Kvůli chladnu a práci přišel první den málokdo

Že je nálada v „kabině“ střekovské scény trochu ponurá, potvrdil i seniorní herec Jaroslav Achab Haidler. „Jako bychom lízali med přes sklenici,“ popsal. Ale s tím, že když nemůžou přijít lidé do Činoheráku, přijde studio brzy za nimi.

V divadle připravili tři nové inscenace, které budou moct zahrát i venku. Pokud vláda dovolí, s lidmi z Činoheráku se setkáte snad počínaje červnem na střekovském hradě, na koupališti v Brné nebo v zahradě Českého rozhlasu v centru Ústí.

Kolemjdoucí byli zjevením tančících párů příjemně překvapeni. Šly tudy i 23letá Eliška Mračková z Klášterce nad Ohří a 22letá Denisa Beranová z Litoměřic. „Hrozně se nám to líbilo,“ řekly slečny s postesknutím, že už dlouho za žádnou kulturou nebyly.

Pro návštěvníky chystají na zámku v Krásném Dvoře novinky také v expozici. Proměny se dočká letní jídelna, vznikne tam sladký salon. Na snímku kastelánka Michaela Hofmanová.
Pusto a prázdno? Ne. Na krásnodvorském zámku je živo i během koronavirové pauzy

Jak upozornil mluvčí Činoheráku Petr Kuneš, nešlo o oficiální akci divadla, ale o iniciativu samotných herců. „Podpořili názor Divadelního ústavu a ostatních institucí, že kultura je dnes na vedlejší koleji,“ zmínil Kuneš.

Kumštýřům vadí absence konkrétních plánů na bezpečné uvolňování kultury. „Do dneška netušíme, za jakých podmínek a kdy budeme moct začít s pořádáním akcí v kontaktu s lidmi,“ připomněl Kuneš. Tvůrci jejich performanci zopakují ještě ve čtvrtek.