Řekne-li se písničkář, mnozí si dnes vybaví osobitého týpka s kytarou. Jenže ono to tak být nemusí. Hlavní rozpoznávací znak hudebníka Petra Lüftnera, rodáka z Ústí nad Labem, je zajímavá hra na akordeon. Jedním z jeho muzikantských cílů je představit tento hudební nástroj také mladší generaci.

Zdroj: Deník/Radek Strnad

„Spousta lidí má tento nástroj zafixován jako něco, co patří jen do hospody. Jenže tak to není. Snažím se dokazovat, že tahací harmonika je dnes neprávem opomíjený nástroj. Díky Ondrovi Škochovi jsme tedy připravili docela jiný zvuk akordeonu, než jaký jsou lidé zvyklí slýchat. Jeho zvuk se nám povedlo naplnit k maximální spokojenosti,“ soudí Petr, krátce zaměstanec Českého rozhlasu Sever. Jeho sestrou je zpěvačka Eliška Lüftnerová, šansoniérka příjemného hlasu, která letos vydala své první album s písněmi ve francouzštině i v češtině.

NOVÉ ALBUM

Aktuálně dokončuje Ústečan Lüftner opět v nahrávacím studiu Good Day Records, kde vzniklo i jeho první autorské album Až se příště narodím – a to opět pod vedením Jiřího Maška a nově i producenta Ondřeje Škocha (ex Chinaski) – své druhé studiové autorské album. Překvapí nás jím rebel, který natočil už i takový hit jako je song Ty jsi to Ústí, který „pavoučí“ album Až se znovu narodím uzavírá?

Hudební festival Interporta v Ústí nad Labem na Severní Terase u jezírka Laguna.
FOTO: Skupina Jelen roztančila a nadchla návštěvníky festivalu Interporta

VIDEOKLIP

Z chystané desky je první singl i klip Celebrity, jejímž autorem je sám Petr Lüftner. Skladba poukazuje na neřest hlavně mladších lidí, kteří často žijí svým imaginárním obrazem, pod jakousi maskou a zapomínají, čím skutečně jsou.

AKORDEON A SPOLUPRÁCE S XINDLEM X

Petr Lüftner, narozen 27. října 1988 v Ústí nad Labem, nikdy nějak zvlášť netoužil potom, být muzikantem na plný pracovní úvazek. Jeho snem byly lesy plné zvěře. A za tím si šel. Vystudoval Lesnickou a dřevařskou fakultu ČZU v Praze na Suchdole, studoval lesnictví v bavorském Freisingu a několikaměsíční praxi získal v jižním Finsku.

Do Finska si nechal poslat akordeon, aby se mu nestýskalo a počátkem prosince 2012, kdy seděl ve městě Nokia na výročním celostátním finském zasedání hlav myslivosti napsal svou první písničku.

Celoroční soutěže Plamen.
FOTO, VIDEO: Okresní klání hasičů Plamen vyhrály Božtěšice a Mojžíř

Náhoda tomu chtěla, že Petr byl v srpnu 2013 následně po vypuštění videoklipu ke své prvotině pozván jako účinkující na festival Labské léto, kde vystoupil před Xindlem X. Nejen, že ho zaujal, ale domluvili se i na společném koncertování. V dubnu 2017 ve spolupráci s ním jakožto producentem vydal svou první desku Až se příště narodím.