Nad táborem bezdomovců se převaluje zápach div ne v oblacích. Mezi nakupenými odpadky pobíhají potkani. Parta uklízečů strhává z parovodu bivak, spletený z proutí a překrytý plachtou.

Kotě uprostřed

Uprostřed tohoto nepořádku pobíhá kotě.

„Aspoň jste nám mohli říct dopředu, že se máme sbalit. Za deset minut to nezlikvidujeme," vzteká se mladý bezdomovec, pět let bez domova.

Zaměstnanci radnice s respirátory, ochrannými kapucemi a rukavicemi shrnují tu spoušť na igelitové plachty. Pak ji musí na vlastních zádech odtáhnout o sto metrů výš k náklaďáku. „To víte, máme strach, že něco chytíme. Tohle uklízíme každý rok desetkrát," stěžuje si jeden z uklízečů, Ivan Rybár.

O dvacet metrů níž z přístřešku vylézají dvaapadesátiletý Pavel a Bohuslava. I oni jsou na ulici dlouhá léta. „No, klidně si mě vyfoťte, už jsem tam byla, když jsem našla oběšence. Visel tam tři měsíce," pokřikuje rozzlobeně.

Strážníci ji uklidňují spolu s jejím společníkem. „Bivakuje tu dvanáct bezdomovců, na místě jsou tři. Narušují veřejný pořádek, přemnožili se tu potkani, jelikož jim utekl páreček," líčí strážník Otakar Procházka.

Přišli narokomani

Tajemník obvodního úřadu Severní Terasa Petr Vlasák likvidaci tábora i škody dokumentuje. „Na majetku městského obvodu dramatické škody nejsou napáchány. Evidentně ale poškodili tepelnou izolaci parovodu. První bezdomovci se sem nastěhovali v zimě, jedna rodina. Slíbili, že odejdou, což se stalo. Přišli ale tihle a s nimi narkomani," vysvětluje.

Za pár hodin tábor i skládka mizí. Podle Zdeňka Hadraby, velitele strážníků z Terasy, to není poprvé. „Zrušili jsme čtyři tábory, zaměstnanci obvodu odtahali dvě stě pytlů odpadu," dodává.