Akci svolal Blok proti islámu spolu s Úsvitem-Národní koalice. Hodinu a půl trvající protest moderovala politička Jana Volfová.

Převlékli se za blanické rytíře

„Ústí jsme vybrali z důvodu, že patří mezi sociálně nejpostiženější oblasti v republice s nejvyšší nezaměstnaností. Do Ústeckého kraje navíc vláda umisťuje některá detenční zařízení, což výrazně omezí poslední pracovní příležitosti v oblasti cestovního ruchu a tak ještě více ohrozí celý Ústecký kraj," řekla Volfová.

Desítky příchozích si s sebou přinesly české vlajky a transparenty. Několik mužů dorazilo dokonce v přestrojení za blanické rytíře, jako symbol naděje, svobody a svébytnosti českého národa. Dotázaní protestující se shodli, že uprchlická krize a islám jsou hrozbou pro společnost.

„Nechci za 15 let vysvětlovat dceři, proč musí nosit šátek," sdělil Marek, který přišel s manželkou a půlroční dcerou v kočárku. Také Stáňa se nechce, jak sama říká, „podřizovat zpátečnickému islámu a jeho hodnotám".

„Nemělo by se pomáhat všem běžencům, kteří do Evropy proudí, ale jen těm, kteří to opravdu potřebují. Navíc se opravdu bojím, že se současná uprchlická krize nezvládne tak, jak se říká," uvedla Vladimíra Tomsová.

S maturitou zametá ulice

„Ať se jde naše vláda podívat do nemocnic, brečíme tady, že nejsou peníze na zdravotnictví, ale také třeba pro učitele. Ale na uprchlíky máme? Navíc staří lidé nemají pomalu co jíst, mladí nemají kde bydlet. Nelíbí se mi to," dodala Vladimíra.

„Loni jsem obešel s životopisem šedesát firem. Řekli mi, že v 59 letech už o mě nestojí. Mám maturitu, celý život jsem pracoval a teď končím svou profesní kariéru zametáním ulic při veřejně prospěšných pracích. Pochybuju, že by tohle dělali uprchlíci. Ti jdou jen s vidinou života z podpory," komentoval Petr Tříska.

Téma sociální podpory se objevovalo často. „Přistěhovalci mají nárok na všechno, o co my přicházíme. My když potřebujeme sociální dávky, tak na ně nemáme nárok. Naopak přistěhovalci nemusí vyřizovat nic, jenom přijdou a úřady jim vyjdou vstříc," řekla Květa Hlaváčková, která přišla se synem a dcerou.

Zpočátku pozorovali příspěvky jednotlivých řečníků na pódiu jen zpovzdálí, syn Jirka maminku ale nakonec přemluvil k přesunu do předních řad.

Komunikovali přes telemost

„Ať léčíme naše děti za peníze a na imigranty sbírejme víčka od flašek," mluvil k davu z pódia senátor Jaroslav Doubrava. Účastníci se během protestu nejčastěji vyslovovali proti uprchlíkům, islámskému náboženství i proti členství České republiky v EU. „Často se říká, že jsme xenofobové a rasisti. Není tomu tak, jsme vlastenci," komentovala Jana Volfová.

Zhruba po hodině přišel na Mírové náměstí také mladý muž s nápisem na kartónu „Ježíš miluje všechny národy". Dva protestující proti islamizaci mu ho ale vytrhli z rukou a odnesli pryč.

Vedle Ústí se stovky lidí sešly také v Brně, Ostravě a v Praze. Organizátoři a řečníci spolu komunikovali přes velkoplošné obrazovky. Ve všech městech si účastníci na závěr zazpívali také státní hymnu.

V hlavním městě pak museli zasahovat i těžkooděnci, kteří od sebe oddělovali zástupce z hnutí Antifa a demonstrující proti islamizaci. Téměř tisícovka lidí dorazila též před libereckou radnici, kde k nim promlouval poslanec Tomio Okamura.

Pravidelně každé pondělí se demonstruje proti uprchlíkům také v nedalekých Drážďanech. Protestující sem svolává Pegida - Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu. Účast se pohybuje v desetitisících.