Po havárii toxický oblak zahalil Tisou a její okolí. Na místo dorazila armáda. Vojáci dekontaminují lidi a techniku v uzavřené oblasti, kde zároveň monitorují rozsah katastrofy.

To je v kostce námět cvičení, které v Tisé mají příslušníci libereckého 311. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Zkušenosti z misí

V praxi to podle majora Petra Bredy, zástupce velitele pluku, znamená, že se vojáci nejprve musejí dokonale secvičit. To trvalo týden. Teprve teď, v druhém týdnu cvičení, mohli začít s nácvikem konkrétní modelové situace.

„Právě cvičíme pod námětem. Tím může být přesun nebezpečného materiálu a nehoda během něj. Následuje průzkum zasaženého prostoru, odmoření a tak dále, je to komplexní práce," popsal voják, který sbíral zkušenosti na několika mírových misích v Afghánistánu, Kosovu a jinde.

Jak major Breda vysvětlil, reakce na podobnou havárii by byla stejně rychlá, jako na teroristický útok. „Některé bojové látky používá i průmysl, například fosgen či chlor," pokračoval major Breda.

Horko a nepohodlí

Cvičení je dost náročné. Vojáci vstávají velmi brzy ráno a celé dny tráví v nepohodlném vybavení. Například jako rotný Petr Holík. Ten velí družstvu, které pozorovalo „chemickou" továrnu a sbíralo data z kontrolních bodů.

„Cvičení je velmi jednotvárné a musíte mít na sobě neustále ochranný oblek a protiplynovou masku. Což v tomto horku není ideální," popsal vojenský chemik.

Maskám a ochrannému oděvu se nevyhnuli ani vojáci u obrovského dekontaminačního stanu pro lidi, nebo u myček automobilů. „Dneska to jde, máme příjemné počasí. Před dvěma dny to bylo v masce horší kvůli vedru. Ještě že jde skrz ní pít," dodal voják Miloš Štýbr.