Autobusem č. 11 do stanice Lipová, dejte pozor přes silnici, bývá tam silný provoz. Potom se vydejte do kopce rovnou za nosem. První zastavení doporučuji u kostela sv. Mikuláše. Postaven byl v roce 1698, ale hřbitovní zeď dostala novou fasádu teprve v loňském roce. První zmínka o Všebořicích (Schöbritz) je datována kolem roku 1300. Já si pamatuji ještě pivovarský komín a malý rybníček uprostřed státního statku. Původně tam byla tvrz, ale to už je hodně dlouho. V místech, kde stály tři staré lípy, je dnes pěkné dětské hřiště, místo hospodářských budov je tam sídliště. Pokud zdoláte kopec až na vrchol, máte vyhráno, výhled stojí za tu námahu.

Škoda jen, že malý lesík nad paneláky slouží často jako divoká skládka, nebo odpadkový koš. Střížovice zaujmou replikou staré studny. Tu původní nechal vyhloubit v roce 1695 majitel chlumeckého panství Jan František Kolovrat Krakovský. Hluboká byla 26,5 m. V roce 1977 byla celá dřevěná stavba rozebrána a přemístěna do muzea lidové architektury Zubrnice.

Cesta vede dál po červené turistické značce vlevo do polí, na horizontu je vidět jezero Milada. Za necelou hodinku pomalou chůzí jste u Střížovického rybníčku, kde můžete doplnit síly v hospůdce Pohoda. Nový provozovatel je tam každý den od 14:00 hod. Podél lesa dojdete až na Klíše, kde vycházka končí. Krokoměr jsem neměl, ale časově to odhaduji na 4 hodiny s krátkými přestávkami na focení. Když budete mít štěstí, potkáte i jezdce na koních nebo úspěšného rybáře v rákosí.