Mladý kastelán gotického hradu Pavel Kučaba vítal v sobotu osobně každého hosta v pěkném sáčku a s černou buřinkou. Asistoval totiž hned u první soutěže, kde pružné lano prověřovalo sílu zájemců.

U pokladny seděl další krasavec v převleku mafiánského kumpána a vydával dětem hrací karty. Kdo chtěl pomýšlet na sladkou odměnu musel projít tvrdým testem šikovnosti a odvahy, kde nechyběla střelba, hádanka, výlov nábojnice z tajemném vaku a orientace v prostoru se šátkem přes oči.

Když teplé slunce zůstalo stát přesně nad věží hradu, odehrálo se na nádvoří mafiánské představení plné vtipných narážek a drsných gest. Vysoký frajer Castello vyzval k souboji krvavé kmotry z rodu Cambino a divák si musel náramně bavit. Krasné ženy doprovázeli svalnatí drsňáci s cigárem v ústech a nikdo nechtěl ustoupit nástrahám toho druhého.

Závěrečnou střeleckou výměna názorů doprovázel potlesk nadšených dětí i dospěláků. To však nebylo vše. Dobový charleston předvedla skupina The Wings z Liberce a upovídaní umělci v krojích bavili návštěvníky baladami a pouťovými příběhy, kde nechyběla zhrzená láska a potřebná reklama. "Nepotřebujete plastiku, stačí jemně potřít váš hrudníček a ráno se budete divit,"  přesvědčovat místní dámy vytáhlý řečník.

Název skupiny "Katastrofální předpověď počasí " byl příznačný pro celou vtipnou akci. Pochvalu zasluhují všichni, ale nejlepší byla skvělá harmonikářka Markéta , která zpívala s takovou vervou, že ji bylo slyšet i na věži.

"Naše skupina historického šermu Trabantengarde se schází od roku 2000 a v letošním roce bude provázet většinu akcí na Střekově. Dnes jsme tu za mafiány, ale jinak je to klasika. Kluci obstarají zbraně, já spíchnu nějaký ten dobový kostým," vysvětlovala s úsměve pohledná Iva Poláčková.

Kastelán Kučaba slibuje další zajímavé akce pro letošní rok. "Hlavně musí vyjít počasí a potom už to nechte na nás. V květnu chystáme soutěž pro školáky, zkusíme pivní slavnosti, divadlo, vinobraní, noční prohlídky. Letošní turistická sezona právě začala," uzavřel barevný den hradní pán. Kdo tam byl, nelitoval.

Zpracoval Miroslav Vlach